Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Podle aktuální předpovědi vydané naším portálem očekáváme spíše mírné srážky (a k tomu zejména lokální bouřky) v noci na středu tohoto týdne a během víkendu. Z tohoto důvodu očekáváme přetrvání problematické situace v zásobení hlubší vrstvy na Moravě a také na východě Čech. Odhadujeme, že se rozsah suchem postižených oblastí do příštího pondělí výrazně prohloubí v oblasti jižní a střední Moravy a ve východních Čechách a postižení povrchové vrstvy bude pokračovat i na většině území Čech.

Předkládané předpovědi jsou založené na 5 numerických predikčních modelech (IFS, GFS, GEM, Global UM a ARPEGE), přičemž model IFS je modelem Evropského centra pro střednědobou předpověď (a využívaný např. webem yr.no), zatímco model ARPEGE je podkladem pro předpovědní model ALADIN, který využívá Český hydrometeorologický ústav. Využití 5 modelů poskytuje lepší představu o možných nejistotách v předpovědi a alternativách vývoje.

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech mírně teplejší než obvykle s poměrně výrazným oteplením tento týden. Srážky jsou očekávány mírně podnormální a z tohoto důvodu se oblasti s existujícím deficitem vláhy udrží i v dalším týdnu. Za této situace nepříznivá prognóza přetrvává pro východní část kraje Vysočina a části krajů Olomouckého a Jihomoravského a také pro východ Čech. Očekáváme nárůst lokálních rozdílů protože velká část srážek bude konvektivního typu (bouřky) což zvýrazní lokální rozdíly.

Pravděpodobnostní prognóza půdní vlhkosti horizontu 0-100 cm našeho serveru zůstává negativní pro prakticky všechny zemědělské regiony na Moravě, ve východních Čechách a některých regionech západně od Prahy. Výhled do konce třetí červnové dekády je negativní pro některé oblasti krajů Vysočina, Královéhradeckého, Pardubického, Středočeského i Jihočeského a Ústeckého. Zvláště nepříznivá se jeví prognóza pro oblast krajů Jihomoravského a Olomouckého. Ve jmenovaných oblastech očekáváme horší než obvyklé zásobení půdní vláhou trvající s více než 80-90 % pravděpodobností a přetrvá až do posledního týdne v červenci.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1) IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2) model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3) model GEM Kanadského meteorologického centra;
4) model UK Global britské meteorologické služby a
5) ARPEGE model francouzské meteorologické služby.


Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.