Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ NA 9 DNÍ

Tento týden (3.12 – 10.12.2018) bude doprovázen vlivem nevýrazné tlakové níže, která způsobí, že se nad republikou bude udržovat chladnější vzduch. Ke konci týdne by pak měly přecházet další frontální systémy. Srážkově bude tento týden podobný jako ten uplynulý. Srážkové úhrny budou většinou okolo 10-20 mm/týden, ale na některých místech může opět spadnout i méně než 10 mm/týden. Srážky by pak měly pokračovat i během dalšího týdne. Srážky by mohly být spíše sněhové charakteru. V nižších polohách čekáme úhrny okolo 2 cm, ale na horách i více než 20 cm nového sněhu. Během týdne se bude postupně ochlazovat. Během první poloviny týdne čekáme ještě teploty do +5 °C, ale od čtvrtka do neděle budou maxima jen okolo bodu mrazu a minima spadnou k -2 až -5 °C. V povrchové vrstvě bude deficit vláhy pozorován hlavně na Moravě. Naopak v Čechách by měla být půda do 40 cm nasycena na obvyklé hodnoty. V hlubších vrstvách nad 40 cm se ani ke konci příštího týdne příliš nic nezmění a hlavně východní a severní Čechy budou mít stále sucho kategorie S3-S5.
Podle střednědobému výhledu GFS ensemble (do 26. prosince) by měly být teploty od počátku příštího týdne spíše průměrné až nadprůměrné a to až o 3 °C. Maximální teploty vzduchu budou nejčastěji od 2-5 °C a minima padat jen k bodu mrazu. To tedy vypadá na tradiční vánoce na blátě, ale zatím jde o dlouhou dobu pro předpověď.

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 11.12. 2018 – 9.2. 2019

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech průměrné až mírně nadprůměrné. V prvních dvou týdnech jsou očekávány mírně vydatnější srážky a následně srážky průměrné. Lze tedy očekávat, že se prozatím nerýsuje dosažení znatelného zlepšení aktuální situace a návratu do normálního rozložení vláhy.
Existující deficit vláhy je nadále prohlubován prakticky na celém území. V případě severních, středních a východních Čech, Plzeňského kraje, Jihomoravského kraje, většiny regionů kraje Olomouckého a v celém kraji Moravskoslezském se setkáváme s negativní prognózou až do počátku třetí dekády 2019.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.