Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


V tomto týdnu (16. 4. – 22. 4. 2018) začne převažovat vliv mohutné tlakové výše, která opět přinese slunečné a teplé počasí s minimem srážek. Ty se budou vyskytovat hlavně v pondělí 16.4.2018 a to díky přecházející tlakové níži. Po zbytek týdne čekáme už pak jen zcela ojedinělé přeháňky (v úterý v noci a ráno budou ještě doznívat na východě Moravy). Týdenní úhrn srážek bude tedy od 1-15 mm/týden a to vše podle finálního pondělnímu úhrnu, který by měl být vyšší v západní části Čech. Další srážky by se měly objevit až počátkem dalšího týdne. Teploty vzduchu se budou pohybovat nejčastěji mezi 18-23°C. Minimální teploty postupně klesnou díky jasnějším nocím na 5-7°C. V předpovědi sucha se situace přechodně zlepší během pondělí a to v místech s největšími úhrny srážek. Od poloviny týdne by se měla ale situace zase zhoršovat. Opět se budou v celém profilu 0-100 cm objevovat kategorie S3-S4, které znamenají už výrazné sucho. V povrchové vrstvě do 40 cm bude klesat relativní nasycení i pod 50 %.

Předkládané předpovědi jsou založené na 5 numerických predikčních modelech (IFS, GFS, GEM, Global UM a ARPEGE), přičemž model IFS je modelem Evropského centra pro střednědobou předpověď (a využívaný např. webem yr.no), zatímco model ARPEGE je podkladem pro předpovědní model ALADIN, který využívá Český hydrometeorologický ústav. Využití 5 modelů poskytuje lepší představu o možných nejistotách v předpovědi a alternativách vývoje.

 Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 2 týdnech nejprve nadprůměrné a následovat budou teplotně průměrné dva týdny. Srážky jsou očekávány spíše průměrné nicméně s poměrně velkou variabilitou předpovědi. Aktuální dopad je s ohledem na nižší spotřebu vody vegetací a krajinou zatím malý, nicméně očekáváme poměrně výrazné změny již v průběhu měsíce dubna.

Existující deficit vláhy nadále predisponuje nižší polohy jižních a středních Čech, okolí řek Moravy, Svratky, Svitavy a Dyje a sever Moravsko-slezského kraje k nižšímu než obvyklému nasycení až do druhého květnového týdne. V případě středních a jižních Čech a střední a zvláště jižní Moravy se lokálně setkáváme s negativní prognózou až do 10. června, a byť tento odhad je zatížen velkou nejistotou ukazuje na existující riziko dlouhodobějšího jarního sucha minimálně lokálně.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.