Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


 Upozornění: Mapy v části “Předpověď” jsou aktualizovány denně. Nicméně text předpovědi se obvykle váže k pondělí a je aktualizován 1x týdně. Jeho cílem je shrnout aktuální krátkodobé a střednědobé předpovědi. Detailní denní předpověď je poskytována všem aktivním spolupracovníkům portálu Intersucho.cz jako poděkování za průběžné informace o aktuálním stavu půdní vláhy a dopadech sucha prostřednictvím dotazníku. Nové spolupracovníky z řad agronomů, lesníků, vodohospodářů, ale i všech ostatních se vztahem k naší krajině vítáme.

V tomto týdnu (20 - 26. 11. 2017) budeme nejdříve pod vlivem frontálního rozhraní a ke konci týdne přes Českou republikou přejdou dvě slábnoucí studené fronty. Nejvíce srážek čekáme v pondělí a v úterý, poté by se mělo jednat většinou o slabší přeháňky nebo dny bez deště. V pondělí a v úterý budou srážky od vyšších poloh i sněhové. Dokonce týdne naprší celkově většinou od 10-25 mm. Nejvíce srážek e očekává v Krkonoších. Zpočátku půjde často o sněžení, ale sníh se příliš ve vyšších partiích do konce týdne neudrží a to díky postupnému oteplování. Pondělí bude ještě chladné, ale od středy začnou maxima stoupat i k hranici 10-12°C. O víkendu za studenou frontou k nám pronikne opět studený vzduch, který způsobí ochlazení. V neděli by pak měly být maxima opět jen na hranici 5°C. Minimální teploty budou zpočátku ještě okolo bodu mrazu, uprostřed týdne ale vystoupají na 4-6°C. Na konci týdne spadnou dolů a v neděli se zatím předpokládají minima pod bodem mrazu. V předpovědi sucha je situace zatím jednoduchá. Bude stále setrvalý stav, kdy na území České republiky ani v příštím týdnu nebude hrozit jeho výskyt nebo náznak jeho tvorby. Povrchová vrstva bude i nadále, až na pár oblastí na jižní Moravě zcela nasycena. V hlubších vrstvách na jižní Moravě, jižních Čechách a na západě středočeského kraje bude nadále nasycení půdního profilu okolo 50-70 %, ale jde o dlouhodobý stav.

Předkládané předpovědi jsou založené na 5 numerických predikčních modelech (IFS, GFS, GEM, Global UM a ARPEGE), přičemž model IFS je modelem Evropského centra pro střednědobou předpověď (a využívaný např. webem yr.no), zatímco model ARPEGE je podkladem pro předpovědní model ALADIN, který využívá Český hydrometeorologický ústav. Využití 5 modelů poskytuje lepší představu o možných nejistotách v předpovědi a alternativách vývoje.

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech spíše průměrné až podprůměrné a postupně budou klesat. Srážky budou nejprve dosahovat průměru, a dále by se měly pohybovat kolem mírně podprůměrných hodnot. S ohledem na nižší spotřebu vody vegetací související jak s průběhem počasí tak končící vegetační sezónou a ztrátou listů je prognóza relativně příznivá pro většinu území. Tomu napomáhá i aktuálně dobré nasycení půdního profilu zvláště na severovýchodě a severu území. Mírně problematická zůstane lokálně situace v hlubší vrstvě v jižních Čechách a lokálně na jižní Moravě.
Pravděpodobnostní prognóza půdní vlhkosti horizontu 0-100 cm našeho serveru ukazuje nadále horší než obvyklý stav pro území krajů Jihočeského, Plzeňského a Jihomoravského a to až do počátku prosince. Výhled do konce roku 2017 je relativně méně příznivý pro některé zemědělské regiony krajů Plzeňského, Jihočeského, jihu Vysočiny a lokálně i Jihomoravského a Olomouckého kraje.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.