Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 24. 7. 2017

  Koncepce ochrany před následky sucha

   Záznam rozhovoru

  Vláda dnes projedná návrh Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR. Pro Studio ČT24 se k otázkám, na jaké změny se musí ČR připravit a jaká opatření by měl stát přijmout, vyjádřil profesor Miroslav Trnka. (stopáž 12:15 – 21:12)

 • 21. 7. 2017

  Debata s premiérem o klimatických změnách a průběhu sucha

  Záznam tiskové konference

  V pátek 21. 7. 2017 navštívil pracoviště CzechGlobe premiér Bohuslav Sobotka. V průběhu jednání s vědeckými pracovníky z CzechGlobe - členy týmu Intersucho, kterého se zúčastnili také zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství a Agrární komory, se hovořilo především o naléhavém tématu probíhající klimatické změny a suchu – jeho zásadním a nejvýraznějším projevem v České republice.

  Záznam celé tiskové konference, která proběhla bezprostředně po setkání, shrnuje hlavní body a výstupy debaty. Stopáž od 13:22. 

 • 3. 7. 2017

  Jak se dělá předpověď o suchu?

  Článek k přečtení

  O způsobu výpočtu, zpracování a vyhodnocení předpovědi sucha, která je dostupná na webu www.intersucho.cz, hovořili její tvůrci na serveru Týden.cz. Proč používáme pět předpovědních modelů, proč se mezi sebou některé modely v některých dnech liší a jindy se shodují a jaké meteoroloigcké proměnné do výpočtu vstupují? O tom všem hovořili Petr Štěpánek a Pavel Zahradníček. 

 • 23. 6. 2017

  Je extrémní sucho, řekl v Rozstřelu klimatolog

   Záznam rozhovoru

  Doc. Petr Hlavinka byl hostem diskuzního pořadu Rozstřel, jehož tématem bylo horké počasí, extrémní sucho, hospodaření s vodou. Podívejte se na záznam rozhovoru.

 • 21. 6. 2017

  ČT24: extrémní teploty a sucho

   Záznam pořadu

  Jak v období sucha hospodařit s vodou? Jak velké horko a sucho lze očekávat v nadcházejícím létě? A jakými efektivními kroky lze bojovat proti oteplování planety? To bylo námětem pořadu Devadesátka na ČT 24, jejímž hlavním hostem byl prof. Michal Marek.

 • 21. 6. 2017

  Velká mapa sucha odhaluje zásadní problém České republiky

   Článek

  Od roku 2012 do roku 2016 se v České republice vyskytlo 16 extrémů počasí, které poškodily zemědělství. Povodně, mrazy, holomrazy, jarní mrazíky, ale především sucho. Z 16 zmíněných extrémů to bylo hned devětkrát. Kde bude sucho největší a které oblasti naší republiky na tom budou relativně dobře? Sucho jako zásadní problém České republiky odhaluje „velká mapa sucha“.

 • 20. 6. 2017

  Aktuální situace - postupující sucho v JM kraji

   Záznam pořadu

  Sucho se v posledních třech týdnech prohloubilo a rozšířilo, některé vesnice na jižní Moravě vydávají opatření proti plýtvání vodou. O aktuálních podmínkách v Jihomoravském kraji a o dopadech na právě pěstované plodiny hovořil profesor Zdeněk Žalud.

 • 20. 6. 2017

  Týden vody v Českém rozhlase

   Záznam rozhovoru

  Končí vodní blahobyt? Přestává být voda celosvětově samozřejmostí? Bude skutečně zdrojem konfliktů a je voda nad zlato? Tyto otázky si klade projekt Českého rozhlasu Týden vody. Hostem speciálu byl také kolega Doc. Petr Hlavinka.

 • 19. 6. 2017

  Český rozhlas upozorňuje na konec vodního blahobytu v Česku

   Od 19. do 25. června 2017 všechny stanice Českého rozhlasu vysílají v rámci tematického Týdne vody pořady a příspěvky o problematice vysychání Česka. Posluchači uslyší například informace o tom, jaké škody už nyní sucho působí některým zemědělcům, lesníkům i domácnostem. 

  „Je dobře, že Český rozhlas otevírá toto téma a přinese nové a často i překvapivé pohledy na zdánlivě obyčejnou pitnou vodu. Většina z nás ji považuje za samozřejmou a tak k ní i přistupujeme. Nedostatek pitné vody se však řadí mezi celosvětová rizika,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

  Na webu iROZHLAS.cz naleznete v sekci věnované Týdnu vody informace o chystaných akcích, mapy monitorující akutální situaci na webu intersucho.cz a další články a komentáře. 

 • 8. 6. 2017

  Populárně naučný časopis Akademie Věd s hlavním tématem "sucho"

  Časopis ke stažení

  Právě vychází nové číslo populárně – naučného časopisu Akademie věd ČR „Áčko“. Jeho ústředním tématem je sucho. Co k tématu říkají Michal V. Marek, Zdeněk Žalud a Miroslav Trnka si přečtěte na str. 14 – 23.