Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 22. 10. 2018

  Školení zpravodajů v Mostě

  Prezentace zde.

  Dne 18. 10. 2018 přednesl prof. Zdeněk Žalud v Mostě pro Okresní agrární komoru přednášku o portálu Intersucho se zaměřením na získání zpravodajů v regionu západních Čech. Přednášky a široké diskuze (témata: produkty intersucha.cz, odškodnění a dopady sucha 2018) se zúčastnilo cca 40 aktivních zemědělců.
  Odkaz na vyplnění expertního hlášení zde.

 • 19. 10. 2018

  Dopady babího léta

  Článek k přečtení zde.
  Klimatolog Pavel Zahradníček poskytl odborný pohled k babímu létu. Článek přináší informace o tom, co je babí léto a jaké jsou jeho dopady.

 • 17. 10. 2018

  Setkání v rámci projektu DriDanube

  Ve dnech 10. - 12. 10. 2018 proběhlo v Bukurešti 4. setkání partnerů projektu DriDanube.
  V rámci setkání proběhla mimo jiné prezentace týmu CzechGlobe, kde byly ostatním partnerům představeny výstupy za poslední období a otevřena diskuze o možném pokračování spolupráce.
  Jako zástupci CzechGlobe vystoupili na setkání Monika Bláhová, Jiří Jakubínský a Kristina Trávníčková.

  Projekt DriDanube je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA)

 • 24. 9. 2018

  Hyde Park Civilizace na ČT24

  V sobotu 22.9. 2018 ve 20:00 hod v pořadu Hyde Park Civilizace na CT24 byly využity v diskuzi s klimatologem Philippem Ciaisem mapy Intersucha. Problematiku sucha komentoval i prof. Michal V. Marek.

  Záznam pořadu zde.

 • 22. 9. 2018

  Rozhovor pro Denik.cz

  Klimatolog Pavel Zahradníček v rozhovoru pro Denik.cz mluví o letošním suchém létě a možných řešeních, jak snížit dopady sucha v české krajině.

  Rozhovor k přečtení zde.

 • 12. 9. 2018

  Školení pro valnou hromadu Lesnicko-dřevařské komory ČR

  Prezentace prof. Žaluda zde.
  Prezentace Mgr. Bláhové zde.

  Dne 12. 9. 2018 se na valné hromadě Lesnicko-dřevařské komory ČR v Praze uskutečnila prezentace portálu Intersucho.cz., kde prof. Zdeněk Žalud a Mgr. Monika Bláhová interpretovali, jak vyplňovat dotazníky (pravidelná expertní hlášení) pro posuzování a dopady sucha.

  Odkaz na vyplnění expertního hlášení zde.

 • 10. 9. 2018

  Prognózy na další desetiletí: sucho, vysoké teploty i jiný charakter krajiny

  Článek k dispozici zde.
  To, co bylo doposud 20leté sucho, bude podle prognóz nejspíš v příštích dekádách suchem běžným, vyskytujícím se jednou za pět let. „Musíme počítat s tím, že období sucha budou trvat déle a také povodně mohou být xtrémnější,“ upozornil Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globálních změn při Akademii věd ČR na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE.

   

 • 8. 9. 2018

  Rozhovor v Interview ČT24

  Rozhovor ke zhlédnutí zde
  Dřív jsme krajinu vysoušeli, teď v ní musíme vodu zadržet a změnit hospodaření, říká klimatolog Miroslav Trnka.

 • 6. 9. 2018

  Deště zmírnily sucho v povrchově vrstvě, hlouběji v půdě trvá

  Článek na serveru ČT24.
  Článek na serveru Lidovky.cz.

  Vláhový deficit v půdě se díky kombinaci nižších teplot a vydatných srážek, které na přelomu týdne zasáhly především Moravu, zlepšil a to především v její povrchové vrstvě. V hlubší vrstvě do jednoho metru však ani vydatné deště nedokázaly situaci zásadně zlepšit. Také tyto informace uvádí tisková zpráva vydaná týmem InterSucho.

 • 25. 8. 2018

  O dopadech sucha pro Český Rozhlas Plus

   Záznam rozhovoru (stopáž 9:00)

  Komentář o aktuálním stavu sucha, jeho dopadech na krajinu a výnosy a také o roli portálu Intersucho poskytl pro Český Rozhlas Plus kolega Pavel Zahradníček.