Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


PŘEDPOVĚĎ SUCHA na 9 dní

 

V tomto týdnu (16.-24.7.2018) budeme v nevýrazném tlakovém poli. Nejvíce srážek očekáváme v úterý a ve středu, a to hlavně nad Moravou. Po zbytek týdne dojde pravděpodobně většinou jen k lokálním přeháňkám. Odhady celkových srážek jsou výrazně prostorově rozdílné. Na velké části republiky spadne jen do 5 mm/týden, ale v místech s výskytem srážek (převážně Morava) může napršet i okolo 25 mm/týden. Modely se celkem ale liší v prostorovém rozmístění srážek. Teploty budou většinou letního charakteru. Maxima by se měla pohybovat mezi 25-27 °C a o víkendu budou opět stoupat až k tropickým hodnotám. Stav sucha se nebude nijak dramaticky měnit. Povrchová vrstva bude oscilovat podle toho, kde ve skutečnosti naprší. V hlubších vrstvách se na velké části republiky nadále udrží zřejmě velké sucho kategorie S4 a S5. Ke konci týdne v celém profilu 0-100 cm očekáváme relativní nasycení půdy okolo 30-50 %.

Podle GFS ensembelu by teploty vzduchu od 24.7-1.8 by měly být teploty vzduchu většinou teplotně nadprůměrné a to o 1-3 °C. Srážkově by toto období mělo být ale slabé. Podle dlouhodobého výhledu modelu ECMWF ensemble až do 12.8.2018 by měly být teploty také teplotně nadprůměrné, a to dokonce většinou o 3°C. Srážkově by mělo být toto období průměrné.

 

DLOUHODOBÁ PROGNÓZA 22.7. – 9.9. 2018

 

Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v příštích 4 týdnech spíše průměrné. Srážky jsou očekávány spíše průměrné a spíše lokálního charakteru. Aktuální dopad sucha se s ohledem na pokračující spotřebu vody vegetací a krajinou bude proto zvýrazňovat.
Existující deficit vláhy nadále predisponuje nižší polohy středních, severozápadních a východních Čech, okolí řek Moravy, Svratky, Svitavy a Dyje, a střed Moravskoslezského kraje k nižšímu než obvyklému nasycení až do konce dekády července. V případě středních a východních Čech, severu Jihomoravského kraje, ve středu kraje Olomouckého a v kraji Moravskoslezském i Zlínském se setkáváme s negativní prognózou až do konce srpna, byť tento odhad je zatížen velkou nejistotou.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR. Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 8 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961-2015.

 


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.

Předpověď 7. - 9. den

předchozí další stáhnout zavřít
Předpověď 7. - 9. den