Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 5. 11. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 29. 10. do neděle 5. 11. ráno)

 

Tato mapa zachycuje situaci v pondělí 5.11. Zprávy 116 zpravodajů z 53 okresů (viz. mapa níže) ukazují, že vnímání důsledků letošního sucha na zemědělskou produkci s se výrazně liší mezi regiony. Na počátku minulého týdne bylo na větší části lokalit vidět mírně vlhkou až velmi vlhkou povrchovou vrstvu půdy. Velkou většinou pozorovatelů je období posledních 3 měsíců hodnoceno jako normální až mírně sušší, nicméně v uplynulých 6 týdnech došlo k podstatnému zlepšení a řada respondentů považuje toto období v souhrnu za normální. Pokud jde o povrchovou vlhkost odhadovanou našimi zpravodaji, shoduje se dobře jak s měřením ČHMÚ, tak modelovým odhadem www.intersucho.cz.
Předpokládané dopady sucha odráží celkový vývoj v této sezóně. Dopady sucha jsou hodnoceny jako negativní až velmi negativní pro obilniny a řepku, což potvrdily i výnosové údaje SZIF, ale v řadě okresů i pro okopaniny a kukuřici. Mezi nejvíce postižené patří nadále okresy krajů Jihomoravského,, Zlínského, Olomouckého, Středočeského, Jihočeského a Plzeňského. U 8 okresů je hlášen významný a u 7 okresů zásadní dopad na výnosy. Nejvýrazněji je postižena oblast okresů Znojmo, Břeclav, Brno a Hodonín, ale s nimi i další okresy krajů Jihomoravského a Zlínského a jižní poloviny kraje Olomouckého. V Čechách přicházejí nadále nejhorší zprávy z oblasti okresů Příbram, Plzeň-sever a jih a z Rokycan a Klatov a nově i Tábora. V dalších 15 okresech bylo pozorováno sucho, které snížilo výnos a ve 8 sucho, které bylo bez dopadů. Celkem 12 ze 53 okresů nehlásí aktuálně výskyt dopadů sucha.
 

Mapa s počty respondentů z jednotlivých okresů pro poslední hlášení dopadů na zemědělství:

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH ZPRAVODAJŮ (neodráží stav v celém okrese, ale popisují situaci na vybraných katastrech):

ÚSTÍ NAD ORLICÍ, 9. 11. 2017: v týdnu do 5. 11. srážky 10,5 mm. U jednotlivých srážkových událostí (v tomto týdnu ve čtyřech dnech) dochází opakovaně k rozbahnění povrchu půdy, což omezuje podzimní polní práce

UHERSKÉ HRADIŠTĚ, 7. 11. 2017: uplynulý týden téměř beze srážek. Na začátku týdne spadlo do 1 mm srážek. Vršek půdy (cca do 3-4 cm) suchý, nižší vrstva vlhká.

PŘÍBRAM, 7. 11. 2017: minulý týden nespadly žádné srážky, přesto se půda udržela vlhká díky nízkým teplotám. Toto prospívá dobrému zvládání polních prací. Také v potocích je již stabilní průtok.

PLZEŇ SEVER, 7. 11. 2017: žádné sucho, vláhy v současnosti dostatek.

OPAVA, 7. 11. 2017: v posledním týdnu nespadly téměř žádné srážky, ale díky nižším teplotám půda nevysychá. Projevy sucha nejsou pozorovány. Specifický příznak sucha se projevil u jablek odrůdy Matčino (syn. Nonetit) - nedostatek vápníku, kdy část plodu zhnědne, zkašovatí a je nepoživatelná. Pravděpodobně je to způsobeno nedostatkem vody ve spodních vrstvách půdy. Příznak je specifický pro tuto odrůdu, u jiných odrůd se nedostatek Ca projevuje hořkou pihovitostí ev. sklovitostí.

BŘECLAV, 7. 11. 2017: současná situace se dá charakterizovat jako setrvalý stav, kde je dostatek vláhy do hloubky 20 - 25 cm. V další hloubce se již znatelně vláhy nedostává. V září byly srážky kolem 90 mm a v říjnu kolem 60 mm, což vzhledem k nižším teplotám vyhovuje na přípravu půdy a velmi dobře vyhovuje ozimům. Jelikož ještě nebyl žádný mrazík, tak i trvalé kultury ovocné stromy i vinice velmi pěkně ukončují vegetaci.

STRAKONICE, 7. 11. 2017: konečně po přízemním mrazíku zaznamenáno 20 mm srážek za uplynulý týden.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 6. 2024

    Nastaly ideální podmínky pro boj se suchem

    Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z CzechGlobe je právě teď chvíle, kdy by zemědělci měli zkoušet zavádět opatření, která by měla zabraňovat vážným dopadům sucha v budoucnu. To zahrnuje pěstování meziplodin, zlepšování zásoby organické hmoty v půdě, zlepšování půdních vlastností nebo změny v osevním postupu. Zatím se to však neděje. „V roce, kdy není sucho a kdy bychom proti němu měli přijímat opatření a budovat vodní rezervy, k tomu není motivace. Protože vody je dost,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Celý článek k přečtení ZDE

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

8. října 2017 / 40. týden

předchozí další zavřít