Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2023 do 12.06.2023

 

Zájmové období bylo charakteristické teplotními i srážkovými anomáliemi a nadprůměrnou úrovní radiace. První polovina května, v některých zemích první (případně druhá i třetí) květnová dekáda, byla chladnější než obvykle, např. Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko – to zaznamenalo jedno z nejchladnějších období od roku 1991 (od 1. do 20. května). V důsledku toho bylo vzcházení letních plodin, které již byly ovlivněny pozdním výsevem, nepříznivě pomalé. Srážky byly prostorově velmi variabilní. Některé země hlásí jejich velký nadbytek, a to např. Maďarsko či Itálie, kde naměřili rekordně vysoké srážkové úhrny (od roku 1979) či zaznamenali přívalové a lokálně ničivé srážky doprovázené kroupami a s tím spojené lokální povodně a velký tlak chorob – zejména u ozimů. Jiné země (např. Dánsko, Litva, Bělorusko, Ukrajina) hlásí srážkový deficit s rekordně nízkými úhrny a s tím spojený zhoršující se deficit půdní vláhy. Často je zmiňováno, že velikosti výnosů se budou hodně odvíjet od toho, kolik srážek napadne v následujících týdnech.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 6. 2023
pro
FR
Francie
Vlhké období trvající od března skončilo v severozápadních částech a v Midi-Pyrénées kolem 15. května. Od té doby zažívá severní polovina země velmi suché podmínky v kombinaci s nadprůměrnou radiací (o 10 až 25 % vyšší než je dlouhodobý průměr). Mezitím se ve středomoří vyskytly značné srážky, i když to nestačilo k vyrovnání kumulativního dešťového deficitu trvajícího od zimy. Teploty byly po celé zájmové období mírně nadprůměrné. Ozimé obiloviny kvetou za příznivých podmínek. Období sucha v severní Francii pravděpodobně neohrozí pozitivní prognózu pro ozimé plodiny, s výjimkou severovýchodu (např. Lorraine). Jarní obiloviny kvetly na většině území v květnu. Od března těžily z vysokého obsahu půdní vlhkosti. U letniček narušily nadměrné březnové a dubnové výsevy, což by mohlo mít negativní vliv na výnosy, a to zejména cukrovky a brambor. Nadprůměrná radiace a teploty, které panovaly v aktuálním zájmovém období, však byly přínosné, zejména na polích s hlubokými půdami, které dokázaly zachovat vyhovující obsah vody. Na mělkých půdách je však naléhavě zapotřebí více srážek. Vodní nádrže se na většině území v jižní polovině země vzpamatovaly ze suchých zimních podmínek. Pokud v následujících týdnech nenastanou výrazné srážky, čekají sever země omezení zavlažování. Prognóza výnosů ozimých a jarních plodin je udržována nad 5letým průměrem, prognóza letních plodin byla mírně snížena.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

12. srpna 2018 / 32. týden

předchozí další zavřít