Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
PL
Polsko
Červnové srážky byly po celé zemi rozloženy nerovnoměrně s měsíčními úhrny kolem nebo nad průměrem ve středu a severovýchodě, zatímco na jihovýchodě a severozápadě země zůstaly výrazně pod průměrem (-50 % a -30 %). Naopak v první polovině července byly na západě srážky výrazně podprůměrné (i -60 %), zatímco na východě měly velmi intenzivní srážkové události za následek nadprůměrné srážkové úhrny (až +70 %). Zimní plodiny jsou obecně v celé zemi v dobrém stavu. Dlouhodobý deficit půdní vlhkosti v západním a jihovýchodním Polsku ve spojení s horkým počasím na konci června však vedl k nedostatku vody během plnění zrna ozimé pšenice a fenofázi kvetení jarních plodin a ohrozil výnosový potenciál obou, zejména na lehčích půdách. Sklizeň ozimého ječmene je v plném proudu, navzdory určitým regionálním zpožděním způsobeným dešťovými srážkami, přičemž první zprávy z polí naznačují proměnlivé, ale obecně uspokojivé výsledky, zatímco hlavní sklizeň řepky a ozimé pšenice v jižním Polsku teprve začne. Srážky během poslední dekády června a začátkem července částečně zmírnily suchou ornici na západě a jihovýchodě a přinesly oddech pro letní plodiny. Také mírné teploty a dešťové srážky v červenci napomohly obnovení úrovně půdní vlhkosti, a to těsně před začátkem kvetení kukuřice. V západním Polsku však stále zůstává sucho. Podmínky pro cukrovku a brambory jsou vcelku uspokojivé. Prognóza výnosu pro ozimou pšenici a jarní ječmen je mírně snížen kvůli regionálně suchým podmínkám při plnění zrna. Aby se udržela současná očekávání výnosů kukuřice na zrno, bylo by v následujících týdnech zapotřebí dostatečných srážek, protože kukuřice je v kritickém období tvorby výnosu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.

28. října 2018 / 43. týden

předchozí další zavřít