Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2023 do 14.05.2023

 

Aktuální zájmové období bylo ve většině sledovaných zemí bohaté na srážky, s výskytem podprůměrných teplot (s výjimkou druhé dubnové dekády) a mnohdy i podprůměrného slunečního záření. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu a v mírně pokročilém stádiu vývoje. Kvůli vydatným srážkám a chladnějším teplotám se však vývoj zpomalil a zvýšilo se riziko výskytu škůdců a chorob. Také se zpozdilo setí jarních a letních plodin, které buď stále pokračuje, nebo bylo dokončeno v polovině května s až dvoutýdenním zpožděním. Z toho vyplývá, že kvetení jarních a letních plodin pravděpodobně nastane později než obvykle, kdy bude zvýšené riziko nepříznivého letního počasí (např. horko, sucho). Pozitivní je, že půdní vlhkost je v současnosti na velmi příznivých úrovních. V následujících týdnech by bylo zapotřebí ustálenější počasí, které umožní zemědělcům řádně provádět polní práce. Prognóza výnosů je převážně pozitivní a odpovídá historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 5. 2023
pro
SI
Slovinsko
Duben začal chladnějším počasím, ale později byly zaznamenány průměrné teploty. Celkové negativní teplotní anomálie zůstaly mezi -2 °C a -1 °C pod klimatologickou normou. Byly pozorovány vysoké úhrny srážek (v rozmezí 120-200 mm). Bohaté dešťové srážky zlepšily půdní vlhkost a eliminovaly jakýkoli dříve existující deficit půdní vody. Nasycené půdy spolu s nízkými teplotami však brzdily průběh jarních prací a vedly ke zmiňovaným zpožděním setí a vzcházení. Toto zpoždění by mohlo posunout ve fenologickém vývoji citlivou fázi květu na pozdější léto, což by později v sezóně zvýšilo vystavení plodin vodnímu stresu a vysokým teplotám. Nízké teploty zpomalily i rozvoj ozimů. Měkká pšenice je stále ve fázi květu. Mírné teploty a dostatečná zásoba vody poskytly příznivé podmínky pro akumulaci biomasy. Vlhké počasí bylo příznivé i pro šíření škůdců a chorob mezi ozimými obilninami a tuřínem. Prognóza výnosů ozimých plodin byla revidována směrem nahoru a nyní je nad pětiletým průměrem. Prognóza výnosů letních plodin odpovídá dlouhodobému trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.

7. ledna 2019 / 02. týden

předchozí další zavřít