Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

 Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 17.02.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 10.2.2019 do neděle 17.02.2019 ráno)
 

V hlubší vrstvě DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY i nadále zasahuje většinu území. V minulém týdnu došlo k zhoršení deficitu především v povrchové vrstvě, avšak celkově je situace nejlepší od loňského jara. Platí, že aktuální vývoj je nadále znepokojivý v kontextu uplynulých let, kdy byl půdní profil v některých oblastech pouze v jedné sezóně ze tří nasycen dostatečně. Ostatně to napovídají i mapy kumulovaného stresu. To posiluje dlouhodobější deficit v hlubších vrstvách a potvrzují to stavy podzemní vody v mělkých dle zpráv kolegů z ČHMÚ. Na většině toků je prozatím sledována normální vodnost, která je však důsledkem tající sněhové pokrývky. Nadnormální vodnost je sledována na tocích na Vysočině a u větších soutoků. Pohraniční hory mají většinou už pouze normální vodnost. Je možno si povšimnout, že voda, která u nás v minulých týdnech spadla pomalu odtéká a zásoba vody ve sněhu v nižších a středních polohách se ztenčila na minimum.
V celém profilu do 1 m se k 17.2. vyskytuje deficit na více než 30 % území ČR což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 19 % území je deficit nejméně 20 mm, na 5 % pak deficit nejméně 40 mm a na 1 % území chybí mezi 60-100 mm oproti obvyklému stavu v tuto roční dobu.

Více informací

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.

27. ledna 2019 / 04. týden

předchozí další stáhnout zavřít