Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
HU
Maďarsko
Sucho od července, které postihlo většinu země (s výjimkou Nyugat-Dunántúlu na západě), pokračovalo až do 19. srpna. Do konce srpna následovaly výrazné srážky, čímž se úhrny srážek přiblížily dlouhodobému průměru. Zvýšení půdní vlhkosti bylo brzděno vyšším výparem, protože teploty během zájmového období byly nadprůměrné (od +1,5 °C na západě do +2,5 °C na východě). Srpen 2022 byl za více než 30 let třetí nejteplejší. Podmínky pro letní plodiny zůstávají (s výjimkou Nyugat-Dunántúlu) alarmující. Nedostatek vody a vysoké teploty letní plodiny vážně ovlivnily. Déšť na konci srpna přišel příliš pozdě na to, aby zabránil ztrátě výnosu ve většině oblastí. Období plnění zrna u obilí nastalo za velkého vodního a tepelného stresu. V důsledku toho dosáhl značný počet polí ve východní části země plné zralosti dříve, než je obvyklé. Prognóza výnosů letních plodin byla proto revidována směrem dolů, blízko k rekordně nízké úrovni. Navíc lze kvůli suchu očekávat výrazný pokles sklizených ploch kukuřice na zrno a slunečnice. Srpnové srážky a velmi teplé počasí prospívaly setí a klíčení řepky. Setí začalo koncem srpna.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.