Index půdní vláhy


                    
0102030405060708090100
Modelovaná půdní vlhkost v %

Aktuální stav sucha ve střední Evropě

v neděli 02.06.2019 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 26.05.2019 do neděle 02.06.2019 ráno)
 

Lepší než obvyklou kondicí vegetace nacházíme na západě i východě území a po uplynulém týdnu i ve středu domény. Nicméně některé oblasti střední Evropy a Alp vykazují výrazně horší kondici vegetace než je obvyklé. Mezi-týdně se kondice vegetace zlepšila zejména ve středu domény (Česko část Maďarska, Rakousko i Slovisko). Na druhé straně ke zhoršení oproti minulému týdnu došlo na severozápadě sledovaného území a absolutně je horší zvláště na severu Polska a Německa. Horší než obvyklá je hlášená kondice vegetace v Alpách, Karpatech i Apeninách je však dána nikoliv nedostatkem vláhy, ale nižším než obvyklými teplotami.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 6. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem Interview ČT24

    Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha, byl hostem pořadu Interview ČT24. Celý díl ke zhlédnutí ZDE.

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

13. června 2019 / 24. týden

předchozí další zavřít