Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
PL
Polsko
Červnové srážky byly po celé zemi rozloženy nerovnoměrně s měsíčními úhrny kolem nebo nad průměrem ve středu a severovýchodě, zatímco na jihovýchodě a severozápadě země zůstaly výrazně pod průměrem (-50 % a -30 %). Naopak v první polovině července byly na západě srážky výrazně podprůměrné (i -60 %), zatímco na východě měly velmi intenzivní srážkové události za následek nadprůměrné srážkové úhrny (až +70 %). Zimní plodiny jsou obecně v celé zemi v dobrém stavu. Dlouhodobý deficit půdní vlhkosti v západním a jihovýchodním Polsku ve spojení s horkým počasím na konci června však vedl k nedostatku vody během plnění zrna ozimé pšenice a fenofázi kvetení jarních plodin a ohrozil výnosový potenciál obou, zejména na lehčích půdách. Sklizeň ozimého ječmene je v plném proudu, navzdory určitým regionálním zpožděním způsobeným dešťovými srážkami, přičemž první zprávy z polí naznačují proměnlivé, ale obecně uspokojivé výsledky, zatímco hlavní sklizeň řepky a ozimé pšenice v jižním Polsku teprve začne. Srážky během poslední dekády června a začátkem července částečně zmírnily suchou ornici na západě a jihovýchodě a přinesly oddech pro letní plodiny. Také mírné teploty a dešťové srážky v červenci napomohly obnovení úrovně půdní vlhkosti, a to těsně před začátkem kvetení kukuřice. V západním Polsku však stále zůstává sucho. Podmínky pro cukrovku a brambory jsou vcelku uspokojivé. Prognóza výnosu pro ozimou pšenici a jarní ječmen je mírně snížen kvůli regionálně suchým podmínkám při plnění zrna. Aby se udržela současná očekávání výnosů kukuřice na zrno, bylo by v následujících týdnech zapotřebí dostatečných srážek, protože kukuřice je v kritickém období tvorby výnosu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

16. května 2019 / 20. týden

předchozí další zavřít