Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
IT
Itálie
Sucho bylo v severní a střední Itálii během srpna a září částečně zmírněno, ale plodinám to nepřineslo žádný skutečný přínos. Po prvních 15 srpnových dnech a po sledu dvou až tří krátkých vln veder se teploty posunuly k sezónním hodnotám a v centrálních oblastech se vyskytlo jen velmi málo dnů s teplotou > 35 °C. Nějaké srážkové úhrny spadly od 15. srpna ve většině regionů a zejména v Benátsku. Úhrn srážek v srpnu a září jsou v souladu s průměrem nebo mírně nad ním. Lokálně se vyskytly bouřky se silným větrem, kroupami a intenzivním deštěm (až 150 mm/den). Většině letních plodin srážky vůbec neprospěly. Vývoj kukuřice na zrno byl silně pokročilý a v několika oblastech byla sklizeň ukončena před 15. srpnem. Kukuřice ponechaná na poli po tomto datu byla téměř na konci vývoje (již byla ukončena akumulace biomasy). Plodiny (kukuřice, sója a slunečnice), které ještě nebyly sklizeny, často polehly (po bouřce), což ztížilo jejich sklizeň. Mírné počasí mohlo prospět pouze později vyseté kukuřici. Vzhledem k tomu, že úroda kukuřice na zrno byla v důsledku sucha malá a polehla po bouřkách, byla prognóza jejího výnosu revidována pod hodnotu z roku 2003. Prognózy výnosů cukrové řepy, sóji a slunečnice zůstávají nízké.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.

27. srpna 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít