Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.03.2023 do 17.04.2023


Zájmové období proběhlo v duchu teplejšího a vlhčího počasí, než je pro tuto dobu obvyklé. Vyšší teploty mohly urychlit růst a vývoj plodin. Některé země hlásí předstih o cca dva týdny. Na konci března a začátku dubna byly na mnohých místech zaznamenány mrazové události, které však na polních plodinách nezpůsobily škody (u řepky je na hodnocení příliš brzy). Postiženy mohou být ovocné stromy, které byly ve fenologické fázi kvetení (např. meruňky). Nadprůměrné množství srážkových úhrnů zlepšilo půdní vlhkost, a to hlavně v horních vrstvách půdy. V důsledku toho jsou zásoby vody v půdě pro vývoj plodin prozatím dostačující (až na sever Itálie). Na druhou stranu se kvůli častým a mnohdy i vydatným dešťům zpozdilo setí jarních a letních plodin. Stav ozimých plodin je v současné době dobrý. Prognózy výnosů prozatím odpovídají historickým trendům, s velkou mírou nejistoty, protože je stále začátek sezóny.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 4. 2023
pro
FR
Francie
Od začátku března zažívá země teplejší a vlhčí počasí. Teploty v celé zemi byly o 0,5 °C vyšší, než je dlouhodobý průměr, navíc s vyššími kladnými anomáliemi podél pobřeží Atlantiku. Pokud jde o srážky, spadlo během zájmového období nadprůměrné množství úhrnů (mezi 40 % a 180 % nad dlouhodobým průměrem). Výjimku tvořily oblasti Provence-Alpes-Côte d'Azur (-40 %), jižní a východní Occitanie (-8 %) a jižní Akvitánie (+8 %). Mírné teploty urychlily vývoj a růst ozimých plodin, které jsou dle odhadů o dva týdny napřed, a to i navzdory několika mrazovým událostem, které se vyskytly na začátku dubna na severovýchodě, nebyly hlášeny žádné škody. Dešťové srážky v tomto období byly prospěšné jak pro ozimy, tak pro jarní plodiny, zejména po únorovém suchu. Dešťové srážky nestačily ke zvýšení hladiny podzemní vody na průměrnou úroveň. Deficit, který vznikl v loňské zimě a létě, stále může vést k omezení zavlažování. Na severu déšť zpozdil setí letních plodin (zejména cukrové řepy a brambor), což ohrozilo výnosový potenciál. Prognóza výnosů ozimých plodin je zvýšena, prognóza výnosu letních plodin odpovídá trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.