Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
HR
Chorvatsko
Pozorované teploty byly vyšší než obvykle. Zájmové období patří mezi jedno z nejteplejších. Vysoké teploty se většinou vyskytovaly mezi koncem června a začátkem července. Srážky se v jednotlivých regionech lišily. Deficitem srážek bylo postiženo zejména západní Chorvatsko, zatímco východní Chorvatsko vykázalo průměrné až mírně podprůměrné úhrny srážek. Proto zájmové období nemohlo vyřešit vodní deficit nahromaděný v minulých měsících. Globální radiace a pozorování NDVI ze satelitních dat byly mírně nad průměrem. Výnosy ozimého ječmene by neměly být ovlivněny výše uvedenými příliš vysokými teplotami, protože plodina byla těsně před zralostí. Sklizeň měkké pšenice začala dříve, než se očekávalo kvůli vysokým teplotám, což mělo negativní dopady na výnos. Naproti tomu kukuřice na zrno je ve vývoji pokročilá. Fáze květu dosáhla během druhé poloviny června, kdy nastaly vrcholné teploty. Vzhledem k současným podmínkám a dříve hlášeným deficitům srážek je prognóza výnosů plodin zmírněna. Výnosy kukuřice na zrno a pšenice byly revidovány směrem dolů, zatímco ozimý ječmen se drží blízko 5letého průměru.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.

23. března 2020 / 13. týden

předchozí další zavřít