Dopady na lesy


  • bez dopadů
  • počínající projevy sucha
  • pokročilé projevy sucha
  • selhání výsadby s výrazným podílem sucha
  • chybí hlášení
  • bez dopadů
  • zaznamenané projevy sucha
  • listnaté
  • jehličnaté

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na LESNÍCTVO:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Trnava: „Uplynulý týždeň bez zrážok“.

Trenčín: „14.4.2020 zrážky snehové bez udržania sa na pôde celý deň formou prehánok“.

Malacky: „Sucho“.

Revúca: „Minulý týždeň opäť bez zrážok, narastajúce sucho“.

Piešťany: „Extrémne suché, jarné, slnečné a veterné počasie bez zrážok. Koreňový systém sadeníc prebiehajúceho jarného zalesňovania je ošetrený proti vysychaniu, čo pri dlhodobom deficite vlahy stráca účinok. Citeľné dopady sucha sa prejavujú taktiež na poľnohospodárskych ozimných plodinách s obschnutými koncami terminálnych výhonkov“.

Prešov: „Bez zrážok, veterný charakter, zmiernenie nočných a ranných mrazov na mínus 2-3 stupne“.

Pezinok: „Na apríl je doteraz veľmi sucho, taktiež zvýšené riziko vzniku požiarov“.

Pezinok : „V priebehu týždňa nulové zrážky a prevažne teplé južné prúdenie pôdu vysušuje“.

Bratislava: „Začína výraznejšie vysušovanie pôdy“.

Liptovský Mikuláš: „Výrazne suchý a mrazivý nástup jari, takže keď pôda rozmrzla veľmi skoro ju suchý vietor presušil, takže sme začali zalesňovať do presušenej pôdy“.

Malacky: „Maximálna teplota za uplynulý týždeň bola 24,5 °C. Minimálna teplota dosiahla -5,3°C. Úhrn zrážok po dvoch predchádzajúcich týždňoch bez zrážok bol v 15. týždni 0,7 mm“.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 6. 2024

    Nastaly ideální podmínky pro boj se suchem

    Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z CzechGlobe je právě teď chvíle, kdy by zemědělci měli zkoušet zavádět opatření, která by měla zabraňovat vážným dopadům sucha v budoucnu. To zahrnuje pěstování meziplodin, zlepšování zásoby organické hmoty v půdě, zlepšování půdních vlastností nebo změny v osevním postupu. Zatím se to však neděje. „V roce, kdy není sucho a kdy bychom proti němu měli přijímat opatření a budovat vodní rezervy, k tomu není motivace. Protože vody je dost,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Celý článek k přečtení ZDE

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

29. března 2020 / 13. týden

předchozí další zavřít