Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2010


 • bez rizika sucha
 • S0 snížená úroveň půdní vláhy
 • S1 počínající sucho
 • S2 mírné sucho
 • S3 výrazné sucho
 • S4 výjimečné sucho
 • S5 extrémní sucho

Graf vývoja intenzity sucha za posledných 12 týždňov v profile 0–100 cm. V grafe sú zobrazené všetky stupne intenzity sucha a ich priestorové pokrytie v % na celom území Slovenska.

PREDPOVEĎ INTENZITY SUCHA A RELATÍVNEHO NASÝTENIA NA 10 DNÍ

Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 19.3. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 12.3. do nedele 19.3. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) dosahuje najnižšie hodnoty 20-30 % ojedinele na Záhorí. na Podunajskej nížine je najnižšie nasýtenie 40-50 %. V hlbšej vrstve pôdy (40-100 cm ) je nasýtenie najnižšie lokálne v okolí Bratislavy 20-30 %, inde na Podunajskej nížine a Záhorí 40-50 %. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je nasýtenie 30-40 % v oblasti Bratislavy, na Záhorí a v západnej časti Podunajskej nížiny je najnižšie nasýtenie 40-50 %. Na strednom a východnom Slovensku sú hodnoty prevažne vyššie ako 60 %.

Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) mierneho až výrazného sucha na juhozápadnom Slovensku a lokálne na severe stredného Slovenska. Začínajúce sucho zasahuje až 12,5 % územia. V povrchovej vrstve je výnimočné sucho lokálne na Záhorí. Výrazné sucho je okrem Záhoria, aj v oblasti Malých a Bielych Karpát a v Chvojnickej pahorkatine. Výrazné až výnimočné sucho spolu zasahujú približne 4 % územia. V hlbšej vrstve je situácia priaznivejšia. Mierne sucho je len lokálne na strednom a juhozápadnom Slovensku.

Deficit pôdnej vlahy je najvyšší -40 až -60 mm na Považí, v Malých Karpatoch a v okolí Bratislavy. Deficit vlahy pozorujeme na približne 40 % územia. Nadbytok vlahy je ešte do +60 mm v okolí Štúrova a Kežmarku.

Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V týždni od 13.3. do 19.3.2023 boli týždenné úhrny zrážok zväčša do 10 mm. Zrážky v intervale 10-15 mm sa vyskytli na Dolnom Zemplíne. Na Ponitrí bolo lokálne úplne bez zrážok. Teplota vzduchu bola v utorok na Žitnom ostrove 19 °C. V piatok bola teplota vzduchu najnižšia -11 °C v Slovenskom raji. Najvyššiu týždennú sumu dosiahol výpar v Hurbanove 20 mm a Nitre 19 mm. Najnižší výpar bol v Oravskej Lesnej, len necelých 9 mm. V percentách normálu 1981 - 2010 bol výpar od 115 % v Rimavskej Sobote a Banskej Bystrici do 185 % v Senici.
 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 3. 2023

  Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru

   Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
  Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

 • 21. 3. 2023

  Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr

  Střední Evropa je jedním z několika tzv. hotspotů, tedy míst, kde vidíme projevy klimatické změny výrazněji. Není to největší anomálie toho oteplování, ale je poměrně výrazná.
  Čím je to způsobeno? Proč zrovna střední Evropa, potažmo Česko? Přečtěte si rozhovor s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe pro novinky.cz ZDE.