Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

 • 26. 9. 2023

  Nominace na Cenu českého internetu - Křišťálová lupa

  Portál Intersucho.cz byl nominován do Křišťálové lupy za rok 2023 v sekci Nástroje a služby.
  Podpořte nás svým hlasem ZDE, děkujeme.

 • 8. 9. 2023

  Miroslav Trnka hostem Lucie Výborné, CRo

  Bioklimatolog Miroslav Trnka upozorňuje, že se zvyšuje extremita horkých vln, epizody sucha střídají povodně. Dobrá zpráva ale podle něj je, že začínáme v Česku změnu klimatu vnímat jako problém. „Snažíme se preferovat i ty politické strany, které si to dávají do programu. To je veliký posun. Velký posun vidíme i v naší evropské komunitě. Od složitých debat se dostáváme ke skutkům,“ konstatuje Miroslav Trnka. Jak můžeme změnit své chování k větší šetrnosti?
  Rozhovor pro irozhlas.cz k přečtení a poslechnutí ZDE

 • 4. 8. 2023

  Hrozivý náběh sucha je načas zažehnán

  Situaci v Česku, Evropě a ve světě popsal v rozhovoru pro Právo klimatolog a šéf projektu Intersucho Miroslav Trnka. Podle něj současné deště zažehnaly v pravý čas hrozbu sucha, ale s větším suchem je třeba počítat dál. Varovné jsou i zprávy o rostoucích teplotách oceánů.
  Celý rozhovor pro Právo k přečtení ZDE a ZDE.

   

 • 4. 8. 2023

  Pavel Zahradníček v ČRo

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje současné deště. Jak se změnilo sucho a nasycení půdy?
  Rozhovor k poslechnutí pro irozhlas.cz ZDE (stopáž od 15:20 hod). 

 • 31. 7. 2023

  Bioklimatolog Trnka: Požáry řeckého rozměru u nás neočekávám. České Švýcarsko se ale opakovat může

  Sucho, extrémní teploty, silný vítr a člověk. Kombinace faktorů, kvůli kterým právě hoří na Rhodosu i dalších řeckých ostrovech. Tyto trendy jde ale dlouhodobě pozorovat i v Česku. „Oproti Řecku a Středomoří máme klimatickou výhodu. České Švýcarsko ale ukázalo, že podobné požáry u nás mohou nastat,“ říká pro iROZHLAS.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Mendelovy univerzity a projektu Intersucho.
  Celý rozhovor pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

 • 21. 7. 2023

  Místa, kde hrozí nejvíce požárů, mapují čidla. Pomáhají zemědělcům i lesníkům

  Vědci vylepšují varovné systémy pro předpovědi rizika lesních požárů. Šest čidel systému FireRisk, který provozuje Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe společně s Českým hydrometeorologickým ústavem a Ústavem pro výzkum lesních ekosystémů, umístili i v Moravskoslezském kraji.

  „Konkrétně v Beskydech máme měřicí stanici v Mostech u Jablunkova. V oblasti Jeseníků jsme vybrali Rešov a Stránské na Rýmařovsku, Razovou a Obornou na Bruntálsku a Janov na Krnovsku,“ vyjmenovala mluvčí CzechGlobe Hana Šprtová vybraná místa s tím, že ta, která vědci zvolili, patří k potenciálně nejvíce ohroženým.

  Článek na idnes.cz k přečtení ZDE.

 • 21. 7. 2023

  Letošní sucho by se dalo označit za bleskové

  Letošní sucho by se dalo označit za bleskové. Takové sucho je charakteristické rychlým nástupem a mimořádně rychlým zvýšením intenzity. ČTK to řekl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, za jednoznačného viníka sucha označil klimatickou změnu.

  „Normálně se sucho rozjíždí jako vlak, tohle vypadalo spíš jako sportovní auto. Šli jsme velmi rychle od prvních náznaků toho, že máme anomálii půdní vlhkosti, k dopadům na zemědělské plodiny a na biomasu nebo na kondici vegetace, ale i na parametry hydrologického sucha, což není úplně typické,“ řekl.

  Celý článek k přečeteím pro ctk.cz ZDE.

 • 19. 7. 2023

  Sucho přišlo nezvykle rychle

  V Česku momentálně takřka nelze najít místo, které by alespoň částečně netrpělo nedostatkem vody. Některý z pěti stupňů sucha se vyskytuje na 97,8 procenta území. Určité lokality jsou ale na tom hůř než jiné.Situace by se přitom měla v nejbližších dnech mírně zhoršovat, uvádí Zdeněk Žalud pro Seznam Zprávy.cz. Dlouhodobý nedostatek vláhy se podle experta projevuje už i na zemědělské úrodě. 

  Článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

   

   

 • 15. 7. 2023

  Miroslav Trnka hostem Interview ČT24

  Klima nejen v Česku a s ním související extrémní projevy počasí bylo tématem Interview ČT24. Hostem pořadu byl Miroslav Trnka z CzechGlobe.

   

  Rozhovor na ct24.cz ke zhlédnutí ZDE.

 • 10. 7. 2023

  Reálné změny klimatu v ČR. Co nás čeká a nemine?

  Klimatolog Pavel Zahradníček odpovídá na dotazy ze studia v Podcastu Investice srozumitelně.

  Jak se změny klimatu a životního prostředí přímo dotýkají nás v ČR?

  Co můžeme čekat v blízké budoucnosti?

  Je toto téma vykonstruované a obrázky ledního medvěda na kře jsou manipulací veřejného mínění?

  V historii docházelo ke střídání chladných a teplých období. V jaké fázi se nacházíme nyní?

  A jak tyto změny ovlivňuje činnost člověka? Jedná se o přirozený vývoj?

  Jaké jsou predikce vědců vs. realita?

  K poslechnutí ZDE.