Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2023 do 16.07.2023


Během prvních dvou červnových dekád se teploty pohybovaly kolem průměru nebo bylo chladněji než obvykle. V červenci začaly být teploty nadprůměrné. V mnoha zemích byly průměrné a maximální teploty historicky nejvyšší. I počet tropických dnů (Tmax >30 °C) mnohdy překročil dlouhodobý průměr. Na některých místech byly zaznamenány výrazné srážkové deficity (např. Německo, ČR, Rakousko, Polsko, Dánsko), které navazovaly na srážkový deficit trvající od poloviny května. Jinde byly hlášeny bouřky, které způsobily lokální škody na úrodě. Omezený přísun vody a vysoké teploty spojené s vlnou veder mohly nepříznivě ovlivnit ozimé plodiny během období plnění zrna. Jinde vedly příliš vlhké podmínky (např. jih Francie, Ukrajina) ke zvýšenému tlaku škůdců a poléhání ozimých obilovin, což také negativně ovlivnilo kvalitu zrna a zvýšilo ztráty. Radiace byla nadprůměrná. Sklizeň ozimých plodin, počínaje ozimým ječmenem, začala včas a nyní stále probíhá. Na hodnocení výnosů letních plodin je ještě brzy. Často ale jejich opožděný výsev spojený s nedostatkem srážek a vysokými teplotami vede k obavám o jejich vývoj a ke snížení výnosových prognóz.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 


 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

24. 7. 2023
pro
SI
Slovinsko
V období od 1. 6. do 16. 7. kolísaly denní teploty kolem dlouhodobého průměru s výjimkou tří mírných vln veder (mezi 19. a 23. červnem, kolem 10. července a po 15. červenci), kdy denní maximální teploty v zemědělských oblastech přesáhly 30 °C a v nejteplejších dnech dosahovaly až 36 °C. Naštěstí byly tyto vlny veder krátké a jen s menšími nepříznivými dopady na plodiny. Po vydatných srážkách v květnu zůstalo počasí deštivé i v první polovině června. Od poloviny června se srážky snížily na téměř normální úroveň. Úhrny srážek za celé zájmové období byly nadprůměrné. Vlhké podmínky podporovaly šíření chorob plodin a plísňových infekcí, snižovaly kvalitu výnosu a množství ozimých obilovin. Navíc deštivé a chladné počasí během květu v květnu mohlo mít negativní vliv na tvorbu zrna, což mělo za následek nízký poměr zrna a slámy. Proto byly prognózy výnosů ozimých plodin sníženy. Sklizeň začala normálním tempem; příliš vlhké podmínky mohly lokálně zpozdit postup. Vyšší teploty urychlily dříve opožděný vegetativní vývoj letních plodin, který je nyní mírně pokročilý. Obsahy půdní vlhkosti jsou pro kvetení kukuřice dostatečné; pouze současné vysoké teploty jsou nepříznivé pro opylení. Akumulace biomasy kukuřice na zrno je nadprůměrná, u slunečnice téměř normální. Prognóza výnosu letních plodin byla revidována směrem nahoru.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

18. května 2020 / 21. týden

předchozí další zavřít