Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
BG
Bulharsko
Sezónní červnové teploty přerušila vlna veder na přelomu června a července, kdy maximální denní teploty dosahovaly 35 °C. První polovina června byla charakterizována intenzivními dešti, s úhrny více než 50 mm na většině území Bulharska kromě severozápadních regionů. Následovalo sušší období, zejména v severní, střední a východní části země, kde bylo od 16. června zaznamenáno méně než 15 mm srážek. Zatímco srážky na začátku června byly prospěšné pro obnovení půdní vlhkosti na odpovídající úroveň, následné období sucha v kombinaci se zvyšujícími se teplotami způsobilo stres letních plodin vstupujících do fáze květu, což vedlo ke snížení naší výnosové prognózy, které jsou nyní v souladu s 5letým průměrem. V nadcházejících týdnech, během fenofáze plnění zrna, by bylo zapotřebí více deště, aby se zabránilo dalšímu snižování výnosů. Sklizeň ozimých plodin začala v druhé polovině června a rychle postupovala, čemuž napomáhaly suché podmínky; sklizeň ozimého ječmene je téměř u konce, zatímco u pšenice měkké je v polovině. Prognóza výnosu ozimých obilovin je mírně nadprůměrná.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

  • 10. 6. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem Interview ČT24

    Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha, byl hostem pořadu Interview ČT24. Celý díl ke zhlédnutí ZDE.

24. ledna 2021 / 03. týden

předchozí další zavřít