Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 20.6. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 13.6. do nedele 20.6. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a RELATÍVNE NASÝTENIE v celom pôdnom profile (0-100 cm) je lokálne na Záhorí nižšie ako 10 %. Na Podunajskej nížine a Zemplíne je najnižšie nasýtenie v intervale 10-20 %. Pod hranicou 50 % je nasýtenie na 2/3 územia. V povrchovej vrstve (0-40 cm) je nasýtenie pod 10 % na väčšine Záhoria, na juhu Podunajskej nížiny a Dolnom Zemplíne. Bod zníženej dostupnosti (nasýtenie pod 50 %) bol presiahnutý už takmer celom území Slovenska (95 % územia). V hlbšej vrstve (40-100 cm) je najnižšie nasýtenie 10-20 % ojedinele na Záhorí.

Viac informácií

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 6. 2024

    Nastaly ideální podmínky pro boj se suchem

    Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z CzechGlobe je právě teď chvíle, kdy by zemědělci měli zkoušet zavádět opatření, která by měla zabraňovat vážným dopadům sucha v budoucnu. To zahrnuje pěstování meziplodin, zlepšování zásoby organické hmoty v půdě, zlepšování půdních vlastností nebo změny v osevním postupu. Zatím se to však neděje. „V roce, kdy není sucho a kdy bychom proti němu měli přijímat opatření a budovat vodní rezervy, k tomu není motivace. Protože vody je dost,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Celý článek k přečtení ZDE

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE