Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2023 do 12.06.2023

 

Zájmové období bylo charakteristické teplotními i srážkovými anomáliemi a nadprůměrnou úrovní radiace. První polovina května, v některých zemích první (případně druhá i třetí) květnová dekáda, byla chladnější než obvykle, např. Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko – to zaznamenalo jedno z nejchladnějších období od roku 1991 (od 1. do 20. května). V důsledku toho bylo vzcházení letních plodin, které již byly ovlivněny pozdním výsevem, nepříznivě pomalé. Srážky byly prostorově velmi variabilní. Některé země hlásí jejich velký nadbytek, a to např. Maďarsko či Itálie, kde naměřili rekordně vysoké srážkové úhrny (od roku 1979) či zaznamenali přívalové a lokálně ničivé srážky doprovázené kroupami a s tím spojené lokální povodně a velký tlak chorob – zejména u ozimů. Jiné země (např. Dánsko, Litva, Bělorusko, Ukrajina) hlásí srážkový deficit s rekordně nízkými úhrny a s tím spojený zhoršující se deficit půdní vláhy. Často je zmiňováno, že velikosti výnosů se budou hodně odvíjet od toho, kolik srážek napadne v následujících týdnech.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 6. 2023
pro
HR
Chorvatsko
První dvě dekády května byly podstatně chladnější než obvykle, s teplotními anomáliemi až 2 °C pod průměrem. Po 20. květnu se denní teploty postupně zvyšovaly až k nadprůměrným hodnotám. Během zájmového období dosáhly úhrny srážek v nejdůležitějších zemědělských oblastech 130 až 200 mm (kolem 140 až 200 % dlouhodobého průměru). Polovina května a začátek června byly obzvláště vlhké. Vysoký počet deštivých dnů měl za následek podprůměrné globální úrovně radiace. Mírné teploty a dobrá zásoba vody pozitivně přispěly k tvorbě výnosů ozimých obilnin. Ozimé plodiny však zaznamenaly zvýšený tlak chorob v důsledku příliš vlhkých podmínek; lokálně je postihlo i podmáčení. Úrovně biomasy jsou ve východním Chorvatsku (východní Kontinentální Hrvatska) nadprůměrné, zatímco ve zbytku Chorvatska biomasa vykazuje přibližně sezónní hodnoty. Dříve pesimistické předpovědi výnosů ozimých plodin byly revidovány mírně nahoru. Chladné a vlhké květnové počasí způsobilo zpoždění setí letních plodin a poskytlo špatné podmínky pro zakládání plodin v mnoha zemědělských oblastech. V současné době jsou letní plodiny nedostatečně vyvinuté a expanze porostu je zpožděna. Na druhou stranu, plně doplněné půdy by mohly být pozitivním faktorem během kvetení. Vzhledem k tomu, že je příliš brzy na to, hodnotit dopad vlhkých podmínek, prognózy výnosů pro letní plodiny zůstávají v souladu s dlouhodobým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.

20. srpna 2021 / 33. týden

předchozí další zavřít