Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.03.2023 do 17.04.2023


Zájmové období proběhlo v duchu teplejšího a vlhčího počasí, než je pro tuto dobu obvyklé. Vyšší teploty mohly urychlit růst a vývoj plodin. Některé země hlásí předstih o cca dva týdny. Na konci března a začátku dubna byly na mnohých místech zaznamenány mrazové události, které však na polních plodinách nezpůsobily škody (u řepky je na hodnocení příliš brzy). Postiženy mohou být ovocné stromy, které byly ve fenologické fázi kvetení (např. meruňky). Nadprůměrné množství srážkových úhrnů zlepšilo půdní vlhkost, a to hlavně v horních vrstvách půdy. V důsledku toho jsou zásoby vody v půdě pro vývoj plodin prozatím dostačující (až na sever Itálie). Na druhou stranu se kvůli častým a mnohdy i vydatným dešťům zpozdilo setí jarních a letních plodin. Stav ozimých plodin je v současné době dobrý. Prognózy výnosů prozatím odpovídají historickým trendům, s velkou mírou nejistoty, protože je stále začátek sezóny.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 4. 2023
pro
DE
Německo
Během zájmového období byla počasí pro růst plodin příznivé. Časté srážkové úhrny zlepšily vlhkost půdy v celé zemi, včetně jižních oblastí, kde byl na začátku roku 2023 pozorován srážkový deficit. Březen 2023 byl nejdeštivější březen od roku 2001, kdy napadlo zhruba 80 mm srážek na celostátní úrovni. V porovnání s dlouhodobým průměrem napadlo v západoněmeckých regionech Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Hesensko a Sársko o 100 až 120% více. Kvůli příliš vlhkým polím musel být začátek setí jarních a letních plodin (např. jarního ječmene a cukrové řepy) v některých regionech odložen až na duben, kdy se počasí zlepšilo. Teploty během zájmového období značně kolísaly, a to zejména v regionech Bádensko-Württembersko a Bayern, kde byly na začátku dubna naměřeny minimální teploty až -5 °C. Nepředpokládá se, že by ovlivnily růst plodin nebo způsobily škody. Prognózy výnosů odpovídají trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.