Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.02.2023 do 17.03.2023

 

V průběhu zájmového období bylo zaznamenáno velmi proměnlivé počasí, jak u teplot vzduchu, tak u srážkových úhrnů. Na zimu vysoké teploty často střídaly krátké mrazy. Srážky byly na mnohých místech bohaté a naopak jinde ani zdaleka nedosahovaly průměru. I přesto jsou plodiny po zimě obecně v dobrém stavu. Žádná z monitorovaných zemí nezaznamenala poškození mrazem a ani větší výskyt chorob či škůdců. V mnohých zemích však rostou obavy z nízkého obsahu půdní vlhkosti a dostupnosti potřebného množství vody pro správný růst a vývoj plodin. Téměř všude začalo setí jařin. Prognózy výnosů zatím odpovídají historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

21. 3. 2023
pro
BG
Bulharsko
Bulharsko zažilo neobvykle mírnou zimu, nejteplejší od roku 1991. Pouze první polovina února byla výrazně chladnější než obvykle, ale minimální teploty zůstaly nad kritickými hodnotami a neočekává se, že by došlo k poškození úrody mrazem. Po neobvykle suchém podzimu byly srážky v severozápadních regionech průměrné, zatímco v ostatních regionech (nejvýrazněji na východě) zůstaly srážky o 50-70 mm pod průměrem. Za období od konce léta dosahuje akumulovaný deficit srážek ve východním a středním Bulharsku až 150 mm, což znamená, že hladina podzemní vody a půdní vlhkost v hlubších vrstvách půdy nebyly obnoveny na normální podzimní úroveň. Ozimy těžily převážně z příznivé teploty, která umožnila dobře se etablovat a vyvíjet i přes opožděné podzimní setí. Ze satelitních snímků vyplývá, že akumulace biomasy je nadprůměrná. Dešťové srážky byly zatím dostatečné k udržení dobrého růstu, ale vzhledem k relativně suchým půdám, zejména na východě, by bylo zapotřebí k udržení pozitivního obrazu více jarních srážek.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 10. 6. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem Interview ČT24

    Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha, byl hostem pořadu Interview ČT24. Celý díl ke zhlédnutí ZDE.

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.