Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
AT
Rakousko
Od poloviny července byl zaznamenán nedostatek srážek. To vedlo ke zhoršení úrovně půdní vlhkosti a vývoje letních plodin. Situace se výrazně zlepšila během třetí srpnové dekády s nástupem velmi intenzivních srážek, které doplňovaly vláhu v ornici. V důsledku vyšších srpnových teplot je vývoj letních plodin v pokročilé fázi. Kukuřice na zrno již dosáhla (nebo brzy dosáhne) fyziologické zralosti. Akumulace biomasy kukuřice je v jednotlivých regionech velmi variabilní v závislosti na přijatých srážkách a pohybuje se od mírně nadprůměrné až po výrazně podprůměrnou. Tvorba výnosu kukuřice na zrno se během zájmového období zpomalila kvůli deficitu vláhy a v mnoha produkčních regionech je nyní pod sezónním průměrem. V důsledku toho se očekávané výnosy kukuřice na zrno snížily a nyní se pohybují pod pětiletým průměrem. U brambor nepřálo horké a suché léto akumulaci zásobních orgánů, takže prognóza výnosu také zůstává pod 5letým průměrem. Zlepšené podmínky půdní vlhkosti v druhé polovině srpna vedly u cukrové řepy ke zvýšené akumulaci kořenové biomasy a jsou očekávány uspokojivé výnosy. Srážky na konci srpna byly pro setí a klíčení řepky příznivé.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.