Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2022 do 19.09.2022


Mnohé evropské státy zaznamenaly zejména v první polovině zájmového období nadprůměrné teploty a sucho, které bylo zmírněno několika významnými srážkovými úhrny až v druhé polovině srpna a začátkem září, kdy klesly i teploty vzduchu na téměř průměrné úrovně. Pro letní plodiny, které byly často v pokročilém stádiu vývoje, však přišly tyto srážky příliš pozdě na to, aby pozitivně ovlivnily výnos. Na mnohých místech, navíc i kvůli vysokému výparu, ani nedoplnily úroveň půdní vlhkosti na optimum. Sklizeň ozimů a jařin je již dokončena. Prognózy výnosů letních plodin (kukuřice, slunečnice, brambory) jsou často pod 5letým průměrem. Probíhá setí ozimé řepky a ozimých obilnin. K dobrému vyklíčení a vzcházení by však bylo zapotřebí více srážek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

19. 9. 2022
pro
DE
Německo
Teploty se téměř po celé zájmové období držely nad průměrem. Počet dnů s maximálními teplotami >30°C byl výrazně nadprůměrný. Jejich výskyt se po polovině srpna rapidně snížil. Maximální teploty přesahující 35 °C se ve většině regionů vyskytly pouze jeden den, 4. srpna, kdy na jihozápadě a severovýchodě země dosáhly 37 °C až 39 °C. Ve středních a západních regionech byly srážky, až na několik dnů, vzácné. V září se vyskytlo několik významných dešťových událostí. To zvýšilo kumulativní množství za zájmové období na 40 až 60 % dlouhodobého průměru. Na jihu a východě došlo ve druhé polovině srpna k dalším výrazným srážkám, a to v regionech (Bádensko-Württembersko, Bayern, Sasko, Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko). Kumulativní úhrny dosáhly 80 % dlouhodobého průměru. Radiace byla 10 % až 20 % nad průměrem. V důsledku toho se, ve středních a západních oblastech, stav plodin (i zavlažovaných) dále zhoršil. Na jihu a východě země srpnové srážky sice přinesly úlevu, ale bez výrazného zlepšení prognózy výnosů. Vzhledem k tomu, že se sezóna chýlí ke konci, další případné srážky by pravděpodobně nepřinesly žádné zlepšení. Nedávné srážky však byly velmi vítané. Umožnily přípravu seťového lůžka a setí ozimých plodin pro nadcházející sezónu. Prognózy pro všechny letní plodiny byly revidovány směrem dolů, a to hluboko pod 5letý průměr.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

30. dubna 2019 / 18. týden

předchozí další zavřít