Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.07.2022 do 19.08.2022

 

Od začátku července panuje v mnohých sledovaných zemích (s výjimkou Litvy a Běloruska) často až extrémní sucho, které je navíc doprovázeno nadprůměrnými teplotami a vlnami veder (např. v Bulharsku dosáhla teplota až 39 ˚C). Tyto podmínky poškodily výnosový potenciál letních plodin, které byly většinou v citlivé vývojové fázi kvetení či plnění zrna. Důsledkem toho je např. i to, že na některých místech se kukuřice na zrno sklidí jako silážní. Na sklizeň ozimých plodin, která probíhá/proběhla bez větších problémů, měly převládající agrometeorologické podmínky naopak pozitivní vliv. Často jsou hlášeny nadprůměrné výnosy a dobrá kvalita zrna.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 8. 2022
pro
PL
Polsko
V západních regionech měly výrazně podprůměrné červencové srážky za následek zhoršení dostupnosti půdní vláhy. Agrometeorologické podmínky v ostatních regionech byly pro fenologickou fázi plnění zrna ozimů a jarních plodin příznivé. První polovina srpna byla v celé republice velmi suchá. Sklizeň ozimých plodin začala v druhé polovině července a probíhá dobře, pouze s několika přerušeními kvůli dešti. Prvotní terénní zprávy z jižních a středních oblastí naznačují obecně nadprůměrné výnosy a dobrou kvalitu zrna s výjimkou jarního ječmene na lehčích půdách, který byl negativně ovlivněn nedostatkem vody na začátku sezóny. Obecně jsou podmínky pro letní plodiny dobré. Výjimkou jsou západní oblasti, kde suché podmínky v kombinaci s velmi horkým obdobím během druhé poloviny července negativně ovlivnily akumulaci biomasy tvorbu výnosů u kukuřice na zrno. Cukrová řepa a brambory jsou v dobrém stavu. K udržení přiměřeného růstu je ale zapotřebí déšť. Prognóza výnosů ozimých plodin se mírně zvýšila, zatímco prognóza výnosů kukuřice na zrno se snížila.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

  • 29. 4. 2024

    Ohrožovat nás na jihu Moravy bude sucho, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

    Nebývale brzy se v letošním roce začalo na jihu Moravy ozývat jaro. Mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku dokonce vykvetl již začátkem března. Mnozí hovoří o posunu sezóny až o měsíc dopředu. „Další roky budeme mít velmi teplé, možná ještě teplejší než extrémní loňský rok, který byl vůbec nejteplejším od doby, kdy měříme teploměrem,“ říká v rozhovoru pro Deník bioklimatolog Zdeněk Žalud.

    Jak by z hlediska počasí měl ideální duben vypadat?

    Rozhovor pro denik.cz k dispozici ZDE.

4. června 2019 / 23. týden

předchozí další zavřít