Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
FR
Francie
Po velmi suchém květnu překonaly červnové srážky dlouhodobý průměr, a to hlavně díky intenzivním srážkám ve druhé polovině měsíce. Teploty byly nadprůměrné. První intenzivní vlna veder se objevila v polovině června, ale netrvala déle než tři dny. Druhá vlna veder se vyskytla od 14. do 19. července s extrémními (novými rekordně vysokými) teplotami v západní a severní části země. Červencové srážky byly výrazně podprůměrné a vzhledem k předpovědi počasí bude červenec 2022 pravděpodobně patřit mezi tři nejsušší července od roku 1991. Prognózy výnosu ozimých obilovin jsou mezi regiony severně a jižně od řeky Loiry velmi kontrastní. Na severu obiloviny těžily z červnových srážek během fenofáze plnění zrna, což vedlo k pozitivní výnosové prognóze. Na jihu dorazily deště příliš pozdě na to, aby se úroda vzpamatovala. Prognóza výnosů byla revidována mírně nahoru, ale zůstává pod 5letým průměrem. Podmínky na konci června byly pro letní plodiny vcelku příznivé. Vlna veder z poloviny června nezpůsobila žádné škody, protože byla krátká a srážky v druhé polovině června byly příznivé. Sucho od začátku července v kombinaci s vlnou veder v polovině července však ovlivnily stav kukuřice a slunečnice během fáze květu. Vzhledem k podprůměrným srážkám budou s největší pravděpodobností zavedena omezení zavlažování. Prognózy výnosů pro většinu letních plodin jsou proto revidovány směrem dolů. Prognóza výnosu cukrové řepy byla zachována na úrovni historického trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

27. dubna 2020 / 18. týden

předchozí další zavřít