Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2022 do 18.07.2022


Zájmové období bylo charakteristické výskyty nadprůměrných teplot v doprovodu vln veder s rekordně vysokými teplotami a variabilními srážkovými úhrny (často podprůměrnými). To mělo na mnohých místech za následek vyčerpání půdní vláhy v ornici. Na místech, kde sucho trvá delší dobu (např. Itálie, Belgie, Nizozemí) je hlášen nedostatek vody pro zavlažování čí přímo zákaz zavlažování. Negativní dopady na ozimé obiloviny, které byly díky nadprůměrným teplotám již v pokročilém stádiu vývoje a u kterých mnohdy probíhá sklizeň, jsou považovány za omezené. Aby se udržela současná očekávání výnosů u jarních a letních plodin (např. slunečnice či kukuřice na zrno), bylo by v následujících týdnech zapotřebí, aby napadlo dostatečné množství srážek a byla tak doplněna chybějící voda v půdě.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2022
pro
RO
Rumunsko
Agrometeorologické podmínky jsou v Rumunsku stále nepříznivé. V průběhu zájmového období byly pozorovány podprůměrné srážky. Srážky byly většinou 30 až 50 % pod průměrem v jižních regionech a 50 až 80 % pod průměrem na severu, a to s nejvýraznějšími dešťovými deficity podél hranic s Maďarskem a Moldavskem. Tyto podmínky vedly k výjimečně špatným podmínkám půdní vlhkosti v několika hlavních oblastech produkce zimních a letních plodin. Během zájmového období převládaly teplejší podmínky s pozitivní tepelnou anomálií v rozmezí 1 až 2 °C. Teploty byly v červnu většinou mírně nadprůměrné, ale prudce vzrostly v poslední červnové dekádě a prvním červencovém týdnu, kdy denní maxima pravidelně přesahovala 30 °C. Od té doby teploty klesaly k podprůměrným hodnotám. Tyto podmínky umožnily rychlý průběh sklizně ozimých plodin. První zpětná vazba z terénu potvrzuje neuspokojivé prognózy výnosů. Růst a vývoj letních plodin je také negativně ovlivněn suchými a horkými podmínkami. V důsledku toho byla prognóza výnosů revidována směrem dolů. Aktuálně je pod 5letým průměrem. Předpovídané vyšší teploty by mohly negativně ovlivnit vývoj a zhoršit výnosový potenciál.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

5. dubna 2020 / 14. týden

předchozí další zavřít