Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 23.05.2022 do 20.06.2022

 

Mnohé ze zájmových zemí zaznamenaly v posledních týdnech sucho, případně nadprůměrné teploty. Ty často urychlily vývoj plodin, které byly v případě ozimých obilovin nejčastěji ve fenologické fázi kvetení či plnění zrna. Zrychlení vývoje v této fázi mohlo způsobit např. snížení počtu zrn v klase (Itálie). Jediné 2 země, kde je vývoj plodin v porovnání s historickými trendy opožděný, jsou Litva a Bělorusko. Nadprůměrné teploty s sebou mnohdy přinesly i bouřky a krupobití (např. v Německu, Slovinsku či Chorvatsku). V těchto případech je rozsah škod zatím těžko vyhodnotitelný. Obecně jsou plodiny v dobrém stavu. Prognózy výnosů převážně odpovídají pětiletým průměrům. K zachování pozitivních výnosových potenciálů by bylo zapotřebí srážkových úhrnů, které by byly v mnoha zemích potřebné pro doplnění půdní vody, a to zejména v orniční vrstvě.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 6. 2022
pro
BE
Belgie
Teploty v prvních dvou květnových dekádách byly vyšší než obvykle. Nejteplejší dny byly mezi 15. a 19. květnem, kdy se maximální teploty držely nad 25 °C. Následoval náhlý pokles teplot, které ve zbytku zájmového období nadále kolísaly kolem průměru. Srážky představovaly gradient do 30 % pod průměrem v jižní a západní části Belgie. Srážky se soustředily do období od 20. května do 8. června. Úrovně slunečního svitu byly nadprůměrné. Obecně byly teploty a radiační přebytek pro plodiny příznivé. Ve většině oblastí byl vývoj listové plochy a akumulace biomasy nadprůměrný. Srážky v druhé polovině května dorazily právě včas, aby zabránily výrazným negativním dopadům zejména na jihozápadě. Vydatnější srážky v prvním červnovém týdnu pomohly částečně obnovit zásoby vody v půdě. Vývoj plodin mírně pokročil. Hladiny půdní vody však zůstávají hluboko pod průměrem. Horké a suché podmínky, které jsou očekávané, by mohly negativně ovlivnit obilniny a brambory. Prognózy výnosů ozimých plodin a jarního ječmene byly revidovány mírně nahoru. Prognózy letních plodin jsou stále založeny na historických trendech.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

  • 10. 6. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem Interview ČT24

    Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha, byl hostem pořadu Interview ČT24. Celý díl ke zhlédnutí ZDE.

18. listopadu 2020 / 47. týden

předchozí další zavřít