Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 23.05.2022 do 20.06.2022

 

Mnohé ze zájmových zemí zaznamenaly v posledních týdnech sucho, případně nadprůměrné teploty. Ty často urychlily vývoj plodin, které byly v případě ozimých obilovin nejčastěji ve fenologické fázi kvetení či plnění zrna. Zrychlení vývoje v této fázi mohlo způsobit např. snížení počtu zrn v klase (Itálie). Jediné 2 země, kde je vývoj plodin v porovnání s historickými trendy opožděný, jsou Litva a Bělorusko. Nadprůměrné teploty s sebou mnohdy přinesly i bouřky a krupobití (např. v Německu, Slovinsku či Chorvatsku). V těchto případech je rozsah škod zatím těžko vyhodnotitelný. Obecně jsou plodiny v dobrém stavu. Prognózy výnosů převážně odpovídají pětiletým průměrům. K zachování pozitivních výnosových potenciálů by bylo zapotřebí srážkových úhrnů, které by byly v mnoha zemích potřebné pro doplnění půdní vody, a to zejména v orniční vrstvě.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 6. 2022
pro
RO
Rumunsko
Agrometeorologické podmínky se v Rumunsku nezlepšily. V průběhu zájmového období byly zaznamenány podprůměrné srážkové úhrny. Srážky byly většinou až o 50 % pod průměrem, s výjimkou východní části země, kde byly srážky vzácné. První květnová dekáda byla chladnější než obvykle. Od té doby se teplota drží až o 2 °C nad průměrem. Výraznější pozitivní teplotní anomálie byla od začátku června zaznamenána v jihozápadní části země. Tyto podmínky zhoršily úroveň půdní vlhkosti v několika částech Rumunska, a to během kritické fenofáze kvetení a plnění zrna. Vývoj ozimých plodin je suboptimální. Vyšší teploty by mohly negativně ovlivnit výnosový potenciál. V důsledku tohoto byla prognóza výnosu ozimých plodin revidována směrem dolů. Nyní je pod 5letým průměrem. K udržení výnosového potenciálu letních plodin by bylo zapotřebí dešťových srážek.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

3. května 2019 / 18. týden

předchozí další zavřít