Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 23.05.2022 do 20.06.2022

 

Mnohé ze zájmových zemí zaznamenaly v posledních týdnech sucho, případně nadprůměrné teploty. Ty často urychlily vývoj plodin, které byly v případě ozimých obilovin nejčastěji ve fenologické fázi kvetení či plnění zrna. Zrychlení vývoje v této fázi mohlo způsobit např. snížení počtu zrn v klase (Itálie). Jediné 2 země, kde je vývoj plodin v porovnání s historickými trendy opožděný, jsou Litva a Bělorusko. Nadprůměrné teploty s sebou mnohdy přinesly i bouřky a krupobití (např. v Německu, Slovinsku či Chorvatsku). V těchto případech je rozsah škod zatím těžko vyhodnotitelný. Obecně jsou plodiny v dobrém stavu. Prognózy výnosů převážně odpovídají pětiletým průměrům. K zachování pozitivních výnosových potenciálů by bylo zapotřebí srážkových úhrnů, které by byly v mnoha zemích potřebné pro doplnění půdní vody, a to zejména v orniční vrstvě.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 6. 2022
pro
UA
Ukrajina
V průběhu zájmového období bylo sucho. Přetrvávající deficit srážek pokračoval v jihozápadních oblastech, kde byly srážky lokálně až 80 % pod průměrem. Od začátku června chybí srážky také ve středních a jihovýchodních oblastech, což zhoršuje půdní vlhkost. Teploty se v květnu držely 0 °C až 2 °C pod průměrem. Teplotně mírně nadprůměrné byly pouze jihozápadní oblasti. To mělo za následek opožděný vývoj plodin. Od začátku června převládala ve východní polovině Ukrajiny pozitivní teplotní anomálie do 4 °C s denními maximálními teplotami přesahujícími 30 °C po několik dní. To může mít negativní dopady na fenofázi plnění zrna. Vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám od začátku aktuální sezóny je prognóza výnosů ozimých plodin pod historickým trendem a hluboko pod loňskou rekordní úrovní. Prognóza výnosu by mohla být dále snížena v případě horkých a/nebo suchých podmínek v následujících týdnech. Výsev jarních a letních plodin je dokončen. Letní plodiny profitovaly ze zvýšených teplot v první polovině června. Zotavily se z opožděného vývoje v květnu. Prognóza jejich výnosů je aktuálně na trendové úrovni. K udržení výnosového potenciálu jsou však naléhavě potřeba srážky.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

  • 29. 4. 2024

    Ohrožovat nás na jihu Moravy bude sucho, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

    Nebývale brzy se v letošním roce začalo na jihu Moravy ozývat jaro. Mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku dokonce vykvetl již začátkem března. Mnozí hovoří o posunu sezóny až o měsíc dopředu. „Další roky budeme mít velmi teplé, možná ještě teplejší než extrémní loňský rok, který byl vůbec nejteplejším od doby, kdy měříme teploměrem,“ říká v rozhovoru pro Deník bioklimatolog Zdeněk Žalud.

    Jak by z hlediska počasí měl ideální duben vypadat?

    Rozhovor pro denik.cz k dispozici ZDE.

29. března 2020 / 13. týden

předchozí další zavřít