Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 19. 11. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12. 11. do neděle 19. 11. ráno)

 

Mapa s počty respondentů z jednotlivých okresů pro poslední hlášení dopadů na zemědělství:

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH ZPRAVODAJŮ (neodráží stav v celém okrese, ale popisují situaci na vybraných katastrech):

ROKYCANY, 23. 11. 2017: sucho mělo negativní vliv převážně při založení pozdějších porostů ozimé řepky (po 12.8.2017 ), díky období bez srážek po setí - následky - pozdější a nerovnoměrné vzcházení, přelom cca pol. září se začal srážkový deficit snižovat a porosty podstatně zesílily a vyrovnaly se.

STRAKONICE, 21. 11. 2017: za poslední týden spadlo jen 5 mm srážek na toto roční období je stále znát nedostatek vláhy v půdě.

PŘEROV, 21. 11. 2017: srážky 15 mm. Druhý týden má konečně říčka Moštěnka "normální" hladinu a neklesne hned druhý den po dešti.

ÚSTÍ NAD ORLICÍ, 21. 11. 2017: srážky byly i v tomto týdnu (12.-19.11.), ačkoliv z důvodu nízkých teplot neměřeny... V důsledku jejich nadbytku (vliv za delší období) již lze na porostech ozimých obilnin místy pozorovat negativní projevy. Práce na poli jsou omezeny, z pohledu krajiny nás ale tento stav těší - nízká intenzita přicházejících srážek umožňuje jejich pronikání i do hlubších půdních vrstev.

PLZEŇ JIH, 21. 11. 2017: v týdnu 13. - 19. 11. 2017 jsme na lokalitě Lužany naměřili pouze 0,9 mm srážek, vzhledem k nízkým teplotám se srážky z minulého týdne nestačily odpařit, půda je stále vlhká a porosty v dobré kondici.

JIČÍN, 21. 11. 2017: srážky za minulý týden - 13 mm; zhoršené až špatné podmínky na zpracování půdy vzhledem k dostatečným srážkám.

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU, 21. 11. 2017: 46. týden byl zpočátku beze srážek, ke konci týdne se začaly objevovat smíšené srážky (pátek 2 mm, sobota 2 mm. neděle 6 mm). Půda je rozbahněná, tam kde máme vysety meziplodiny a půda je kyprá, je půdní profil přesycený vodou a pole jsou prakticky nesjízdná. Na těchto pozemcích je ohrožena orba. Jinak vody je nyní dostatek, i v krajině, v potocích a řekách.

KROMĚŘÍŽ, 21. 11. 2017: povrchová vrstva půdy je vlhká, v 50 cm hloubce je půda vlahá, potřebovali bychom, aby se přes zimu dostatečně dosytila vodou.

SUŠICE, 21. 11. 2017: do poslední neděle spadlo 13 mm srážek, situace s vlhkem v povrchových vrstvách půdy je , zdá se, v normálu, i když dosud na většině obvykle v minulých létech podmáčených vlhkých místech a prameništích lze dosud normálně projít suchou nohou. V lese není mokro, půda tam vše nasákla a pouze cesty jsou mírné blátivé. Obě řeky - Otava v Sušici i Ostružná zde v Hrádku jsou na normálních - spíš nižších průtocích. Situace ve studních zde u nás je stále velmi špatná.

PŘÍBRAM, 21. 11. 2017: minulý týden spadlo 1,8 mm srážek. Situace je stabilní, na polích se stále nechá dělat. Do současné doby zatím nenapadl žádný sníh (ani poprašek) a nebyl ani významnější mrazík, což nepamatuji.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 19. 6. 2024

    Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

    Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program představuje seriál třinácti krátkých dílů. Každý díl se tematicky věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která zvyšují biodiverzitu, ale i postupům při obnově porostů či ochraně lesa. V prvním díle si mimo jiné můžete poslechnout, jak si adaptaci lesa představuje ředitel CzechGlobe profesor Michal Marek. K zhlédnutí ZDE.

  • 17. 6. 2024

    Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští

    17. června si svět tradičně připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští. Každoročně se jeho prostřednictvím svět obrací k tématu prohlubujícího se sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Jak vypadá letošní osvětová kampaň a co je podle Ministerstva životního prostředí pro Českou republiku zásadní? Tiskovou zprávu MŽP si můžete přečíst ZDE.

30. dubna 2017 / 17. týden

předchozí další zavřít