Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 03. 12. v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 26. 11. do neděle 03. 12. ráno)

 

Shrnutí
Minulý týden od 26. 11. do 03. 12. 2017 přinesl četné srážky, hlavně na území Moravy. Jednalo se převážně o srážky sněhové. Díky příznivému průběhu počasí pozorujeme ustupující sucho i nadále jen na relativně malé části území na jihu Čech a v hlubší vrstvě zůstává suchem postižena nyní již jen lokálně. Epizoda sucha oproti letním měsícům prakticky vymizela a projevuje se nadále v hlubší vrstvě v některých oblastech v krajích Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém a Jihočeském. Celkový vláhový deficit v půdě se oproti minulému týdnu snížil a přetrvává výrazněji také jen lokálně ve výše jmenovaných krajích. Předchozí nedostatek vláhy se však negativně podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje. Situace v povrchových je lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje nadále přetrvávají podnormální stavy. V následujících dnech očekáváme prakticky vymizení horší než obvyklé zásoby vláhy.

Aktuální intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části “Předpověď” ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.

Pokud jde o MÍRU INTENZITY SUCHA, (porovnáme-li aktuální stav s obvyklými podmínkami ve stejném období v průběhu let 1961-2010), situace se oproti minulému zlepšila a je velmi dobrá. Stav půdní vlhkosti zůstává horší oproti obvyklým hodnotám pouze lokálně a to na Moravě a na jihu Čech. V těchto regionech se setkáváme se suchem již několik měsíců, nicméně epizoda doznívá prakticky pouze v hlubší vrstvě. Nižší než obvyklou zásobu vody v půdě, typickou pro toto období v roce, jsme zaznamenali v neděli 03. 12. v celém profilu na 1,1 % území. Hlubší vrstva byla zasažena z 6 % (tedy o čtvrtinu méně než v minulém týdnu). Povrchová vrstva je na celém území na obvyklých nebo vyšších hodnotách obvyklých pro začátek prosince. Regiony s odchylkami půdní vlhkosti, které hodnotíme intenzitou sucha S2-S5, pokrývají 0,1 % plochy ČR. Anomálie o intenzitě S4-S5, tj. výjimečné až extrémní sucho se aktuálně nevyskytují.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (26. 11. – 02. 12. 2017) jsme byly většinou pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu, což znamenalo často zataženou oblohu a chladnější počasí. Nejdeštivějším dnem byl čtvrtek a to díky frontálnímu rozhraní nad Slovenskem, který přinesl oblačnost a srážky nad Moravu. Zde spadlo většinou od 10-30 mm/den. Tyto srážky ale byly většinou sněhové a napadlo nejčastěji do 10 cm nového sněhu. Celkově spadlo v uplynulém týdnu v Čechách a na Vysočině v průměru jen 5 mm/týden. Naopak na Moravě byly týdenní úhrny od 10-30 mm. Momentálně nejvíce sněhu leží na Moravě a v jižních Čechách. Během minulého týdne se postupně ochlazovalo. Na začátku týdne se pohybovala maxima okolo 5°C, ale na konci týdne už jen slabě nad nulou nebo v sobotu dokonce byl zaznamenán ledový den, kdy maximální teplota vzduchu na řadě míst nepřekročila 0°C. Minimální teploty vzduchu byly do čtvrtka zhruba konstantní a to mezi -2 až -4°C, ale v pátek a v sobotu v noci se výrazně ochladilo a naměřené minima byla mezi -5 až -8°C. Větrnější počasí bylo od neděle do úterý, poté vítr postupně slábnul.
 

Více informací

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE

  • 12. 6. 2024

    Po deseti letech v červnu Česko netrápí výrazné sucho

     V půdě do hloubky čtyřiceti centimetrů už není sucho. Začátkem června je to v Česku poprvé za posledních deset let, informovali odborníci z projektu Intersucho. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky srážky posledních dní až týdnů naplnily půdu napříč Českem potřebnou vláhou.
    Celý článek a reportáž pro ČT24 k dispozici ZDE.

30. listopadu 2017 / 48. týden

předchozí další zavřít