Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 14.8. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 7.8. do nedele 14.8. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je pod hranicou 10 % najmä na Podunajskej nížine, Záhorí, Dolnom Považí, Zemplíne, Gemeri a Above. V hlbšej vrstve (40-100 cm) sú nízke hodnoty nasýtenia pod 10 % až na 2/3 územia, pričom sa jedná o celú južnú polovicu Slovenska a priľahlú časť severnej polovice územia. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je nasýtenie pod 10 % na celej Podunajskej nížine, Záhorí, Dolnom Považí a miestami aj na juhu stredného a východného Slovenska. Celkovo to predstavuje 44 % územia Slovenska. Nasýtenie pod 50 % je až na 95 % územia.

Viac informácií

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 10. 2024

    Profesor Miroslav Trnka jako host pořadu Fokus Václava Moravce: Počasí a člověk

    Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného, nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Hostem Václava Moravce v pořade Fokus byl v díle s názvem Počasí a člověk i bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Tato část pořadu je ke zhlédnutí ZDE

  • 8. 10. 2024

    Nejdeštivější září v Brně za dvě stě let

    Kvůli extrémním dešťům, které Česká republika zažila v září letošního roku, se tento měsíc zařadil mezi nejdeštivější v historii. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR průměrné srážky v Brně za září dosahují čtyřiceti milimetrů. Letošní devátý měsíc roku tento průměr téměř čtyřnásobně překonal. Rozhovor pro Brněnský deník Rovnost je k dispozici ZDE.