Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 17.6. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 11.6. do nedele 17.6. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a RELATÍVNE NASÝTENIE v povrchovej vrstve (0 - 40 cm) je najnižšie na severe Záhoria, 20 - 30 %. Pod bodom zníženej dostupnosti v tejto vrstve pôdy sa nachádza aj územie veľkej časti Východoslovenskej nížiny, severná časť Podunajskej nížiny, stredné Považie, Myjava a juhozápad Záhoria. V hlbšej vrstve pôdy (40 - 100 cm) je nasýtenie okolo 10 - 20 % na Záhorí, Turci a v oblasti Strážovských vrchov. Na väčšine Východoslovenskej a Podunajskej nížiny je nasýtenie v tejto vrstve 60 - 70 %. V celom profile (0 - 100 cm) je lokálne najnižšie nasýtenie 20 - 30 % na Záhorí a strednom Považí. Pod bodom zníženej dostupnosti v celom pôdnom profile sa nachádza len 10,7 % územia Slovenska. Priaznivá situácia je v južnej časti Podunajskej nížiny, kde je nasýtenie 70 - 90 %. Vplyvom výdatných zrážok sa výrazne doplnila pôdna vlaha v západnej polovici Prešovského a Košického kraja, kde je pôdny profil takmer nasýtený (90 – 100 %).

Viac informácií

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

  • 29. 4. 2024

    Ohrožovat nás na jihu Moravy bude sucho, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

    Nebývale brzy se v letošním roce začalo na jihu Moravy ozývat jaro. Mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku dokonce vykvetl již začátkem března. Mnozí hovoří o posunu sezóny až o měsíc dopředu. „Další roky budeme mít velmi teplé, možná ještě teplejší než extrémní loňský rok, který byl vůbec nejteplejším od doby, kdy měříme teploměrem,“ říká v rozhovoru pro Deník bioklimatolog Zdeněk Žalud.

    Jak by z hlediska počasí měl ideální duben vypadat?

    Rozhovor pro denik.cz k dispozici ZDE.