Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 7.7. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 30.6. do nedele 7.7. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a RELATÍVNE NASÝTENIE v povrchovej vrstve (0-40 cm) je pod 10 % ojedinele na strednom a západnom Slovensku. Najhoršie na tom oblasť Turca, Dolného Liptova, Dolnej Oravy, Pohronia a Rajeckej doliny. Na Podunajskej nížine je nasýtenie od 10 do 30 %, na Záhorí a Východoslovenskej nížine je situácia priaznivejšia. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je taktiež nasýtenie pod 10 % ojedinele na strednom a západnom Slovensku. Na väčšine územia je nasýtenie od 40 do 70 %. V celom profile (0-100 cm) je nasýtenie pod 10 % ojedinele na strednom a západnom Slovensku. Na väčšine územia je nasýtenie od 30 do 50 %. Bod zníženej dostupnosti je dosiahnutý na ¾ plochy.

Viac informácií

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

7. července 2019 / 27. týden

předchozí další stáhnout zavřít