Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 27.9. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 20.9. do nedele 27.9. ráno)

 

Zásobenie pôdy vlahou a RELATÍVNE NASÝTENIE v povrchovej vrstve (0-40 cm) je najnižšie v intervale 40-50 % ojedinele na juhu stredného a východného Slovenska. Nasýtenie sa výrazne zvýšilo najmä v západnej časti Slovenska. V hlbšej vrstve (40-100 cm) nie sú zmeny nasýtenia také výrazné. Stále sú ojedinele hodnoty najnižšie v intervale 10-20 %. V celom profile (0-100 cm) je nasýtenie ojedinele na juhu stredného Slovenska a na Podunajskej nížine najnižšie 20-30 %. Pod hranicou 50 % je nasýtenie na približne 1/10 celkovej plochy.

Viac informácií

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 18. 9. 2024

    Na povodně jsme byli tentokrát lépe připraveni

    S velkými povodněmi jsme již měli zkušenosti a předpověď situace byla jasná několik dnů dopředu, což nám dalo čas na koordinaci a přípravy. Pomohlo také sucho- půda tak měla obrovskou retenční schopnost a první dny srážky dokázala pojmout, což nás uchránilo před ještě horší situací, než nyní panuje. Řekl pro deník Právo klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý článek je k dispozici ZDE

  • 17. 9. 2024

    Klima v České republice se mění: Budeme pěstovat lanýže a pomeranče?

    Ústav výzkumu globální změny AV ČR v spolupráci s Masarykovou univerzitou a Odborem životního prostředí připravily výstavu ZMĚNA KLIMATU – poznej, pochop, pomoz, kterou je ještě do 24. září možné navštívit v Urban centru v Brně. Výstava přibližuje příčiny a projevy změny klimatu a ukazuje, jak se s nimi vyrovnáváme. V rámci doprovodního programu výstavy mluvil v cykle přednášek klimatolog Pavel Zahradníček i o tom, jak se tato změna projevuje na zemědělské produkci – budeme mít díky změně klimatu lepší víno, budeme moci pěstovat pomeranče či lanýže? A jakou hrozbu znamená změna klimatu pro naše lesy? I to přiblíží podklady dr. Zahradníčka, které jsou k dispozici ZDE.

27. září 2020 / 39. týden

předchozí další stáhnout zavřít