Dopady na lesy


  • bez dopadů
  • počínající projevy sucha
  • pokročilé projevy sucha
  • selhání výsadby s výrazným podílem sucha
  • chybí hlášení
  • bez dopadů
  • zaznamenané projevy sucha
  • listnaté
  • jehličnaté

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na LESNÍCTVO:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Trnava: „Uplynulý týždeň bez zrážok“.

Trenčín: „14.4.2020 zrážky snehové bez udržania sa na pôde celý deň formou prehánok“.

Malacky: „Sucho“.

Revúca: „Minulý týždeň opäť bez zrážok, narastajúce sucho“.

Piešťany: „Extrémne suché, jarné, slnečné a veterné počasie bez zrážok. Koreňový systém sadeníc prebiehajúceho jarného zalesňovania je ošetrený proti vysychaniu, čo pri dlhodobom deficite vlahy stráca účinok. Citeľné dopady sucha sa prejavujú taktiež na poľnohospodárskych ozimných plodinách s obschnutými koncami terminálnych výhonkov“.

Prešov: „Bez zrážok, veterný charakter, zmiernenie nočných a ranných mrazov na mínus 2-3 stupne“.

Pezinok: „Na apríl je doteraz veľmi sucho, taktiež zvýšené riziko vzniku požiarov“.

Pezinok : „V priebehu týždňa nulové zrážky a prevažne teplé južné prúdenie pôdu vysušuje“.

Bratislava: „Začína výraznejšie vysušovanie pôdy“.

Liptovský Mikuláš: „Výrazne suchý a mrazivý nástup jari, takže keď pôda rozmrzla veľmi skoro ju suchý vietor presušil, takže sme začali zalesňovať do presušenej pôdy“.

Malacky: „Maximálna teplota za uplynulý týždeň bola 24,5 °C. Minimálna teplota dosiahla -5,3°C. Úhrn zrážok po dvoch predchádzajúcich týždňoch bez zrážok bol v 15. týždni 0,7 mm“.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.