Dopady na lesy


  • bez dopadů
  • počínající projevy sucha
  • pokročilé projevy sucha
  • selhání výsadby s výrazným podílem sucha
  • chybí hlášení
  • bez dopadů
  • zaznamenané projevy sucha
  • listnaté
  • jehličnaté

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 06. 09. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 30. 08. 2020 do neděle 06. 09. 2020 ráno)


Tato mapa zachycuje situaci v neděli 06. 09. V tachovském okrese jsou sledovány počínající projevy sucha. V dalších 10 hlášených okresech nejsou sledovány projevy sucha na dřeviny.

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH REPORTÉRŮ (neodráží stav v celém okrese ale pouze v konkrétním katastrálním území):
KLATOVY: 'Pod lesním porostem stále viditelné známky sucha. Minimum dešťů, kdy voda dopadá i na zem pod porostem, natož vytrvalých. Naopak buřeň na zalesněných plochách bylo letos nutné ožínat dvakrát a leckde by to chtělo ještě jednou. Stromy se ze začátku rojení kůrovce snažily závrty zalévat pryskyřicí, ale při jeho obrovských početních stavech je i tato sebeobrana marná. Nicméně je vidět, že vody je i v lese o trochu více, než v posledních letech. Nerad bych opomenul vítr a oblačnost. Pokud je teplo, ale pod mrakem, vysoušení půdy je poměrně dost zpomalené. Naproti tomu pokud fouká vítr za jakéhokoli počasí, půda rychle vlhkost ztrácí. Šumavské vrcholy často brání, nebo jiným směrem odvrátí bouřkové mraky jdoucí z jihozápadu, tudíž se na nás "nedostane". Hodnotím svůj revír v podhůří Šumavy.'
PŘÍBRAM: 'poslední týden beze srážek, sucho se prohlubuje'

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

13. září 2020 / 37. týden

předchozí další zavřít