Relativní kondice polních plodin (PP) a travních porostů (TP)


                  
65758595105115125135
horší kondice vegetacenormální stavlepší kondice vegetace

Podívejte se také na kondici trvalých kultur.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 18. 04. 2020 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 11. 04. 2021 do neděle 18. 04. 2021 ráno)

RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE je na počátku vegetační sezóny na většině území mírně zpožděná a tedy v horším stavu než je pro toto období obvyklé. Lepší stav kondice vegetace je sledována místy v jižní polovině republiky. Severní část má pro tuto část roku stav horší než je obvyklé, tedy jedná se o pomalejší vývoj vegetace vůči dlouhodobému průměru, náchylnost ke zmrznutí je zde menší.
Oproti minulému týdnu se relativní kondice vegetace zhoršila převážně na celém území ČR vyjma střední Moravy. Tento fakt potvrzuje i aktuální vývoj fenologických fází více např. www.fenofaze.cz.
 

Více informací

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

11. dubna 2021 / 14. týden

předchozí další stáhnout zavřít