Agrometeorologické podmínky - průběh
- data nejsou dostupná
- negativní
- normální
- pozitivní
Agrometeorologické podmínky v Evropě
Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.07.2023 do 13.08.2023
Zájmové období bylo hlavně v první polovině července charakteristické výskytem abnormálně vysokých teplot (např. Maďarsko až 38°C, Chorvatsko a Slovinsko až 39°C, Rumunsko a Bulharsko až 41°C) a dlouhotrvající vln veder (např. Itálie od 5. do 25. července). Zbývající část zájmového období často provázelo krupobití (v Itálii více než 500 epizod), vydatné srážky, přívalové deště či bouřky, které např. v Chorvatsku a Slovinsku (až 510 mm) způsobily silné záplavy a poničení úrody. Jinde nepřetržitý či častý déšť komplikoval sklizeň převážně pšenice ozimé a ječmene jarního (např. Francie, Dánsko, Německo) a předpokládá se negativní dopad na kvalitu zrna. V některých oblastech však i nadále pokračoval dlouhotrvající srážkový deficit (např. severovýchod a jihovýchod Rumunska), který v kombinaci s mimořádně vysokými teplotami vedl ke vzniku sucha. Prognózy výnosů se liší stát od státu. Často se však pohybují kolem pětiletého průměru.
Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).
AT
Červenec byl sušší než obvykle, což bylo příznivé pro dozrávání a sklizeň ozimých plodin v Rakousku, kde by se sklizeň dala zhodnotit jako celkově příznivá. Pokračující deficit srážek, který byl zaznamenán během prvních dvou červencových dekád (celý červenec v severovýchodním Rakousku) s vysokými teplotami v polovině července nebyl příznivý pro akumulaci biomasy letních plodin. Následné vlhčí podmínky umožnily kukuřici na zrno začít s obnovováním akumulace biomasy a pomohly zachovat výnosovou prognózu. Prognózy výnosů kukuřice na zrno jsou udržovány na 5letém průměrem.
BA
BE
Zájmové období bylo poznamenáno častými a vydatnými dešti, zejména v posledním červencovém a prvním srpnovém týdnu. Zatímco ozimý ječmen byl většinou sklizen před koncem července, sklizeň ozimé pšenice byla zpožděna anebo probíhala za obtížných (mokrých) podmínek, což vedlo ke ztrátám na poli (polehlé porosty) a ke snížení kvality zrna. Letní plodiny těžily z obnovené úrovně půdní vlhkosti. Byly také obnoveny hladiny podzemní a povrchové vody a byla zrušena omezení používání vody pro zavlažování. Na druhou stranu vlhké a chladné počasí také podpořilo přemnožení škůdců a chorob, se kterými je nyní třeba se vypořádat. Prognóza výnosu pšenice byla revidována mírně dolů. Prognóza pro kukuřici na zrno byla revidována mírně nahoru, pro ostatní plodiny byla zachována.
BG
Mezi 1. červencem a 14. srpnem převládaly nadprůměrné teploty, které vedly k pozitivní tepelné anomálii 0,5 až 2,5 °C. Počet dnů s Tmax > 30 °C překročil dlouhodobý průměr o 5 až 15 dní. Maximální teploty v nejteplejších dnech dosáhly 37 až 41 °C. Srážky byly v prvních dvou červencových dekádách vzácné, zejména ve střední a východní části Bulharska. Poté se zvýšily, ale stále zůstaly 20 až 75 % pod průměrem. Sklizeň ozimých obilovin pokročila a blíží se ke konci. Prognózy výnosů ozimých plodin jsou vyšší než loňské a blíží se historickému trendu. Naproti tomu stav letních plodin se v důsledku extrémně vysokých teplot a nízkého obsahu půdní vlhkosti v období květu a časného plnění zrn zhoršil. Prognóza výnosu letních plodin byla výrazně revidována směrem dolů, zejména u kukuřice na zrno.
BY
Mírné teploty a uspokojivá zásoba vláhy podpořily závěrečnou fázi plnění zrna ozimých a jarních plodin během prvních dvou dekád července. Sklizeň ozimých plodin nabrala na intenzitě během poslední dekády července a stále probíhá. Sklizeň byla přerušena několika srážkami s vysokou intenzitou (bez dopadů na výnosové potenciály). Podmínky pro růst a vývoj kukuřice na zrno byly příznivé - průměrné teploty a průměrné až nadprůměrné srážkové úhrny. Vývoj nyní mírně pokročil. Akumulace biomasy je na většině území země mírně nad sezónním průměrem. Dostatek dešťů nakonec pomohl udržet dobré výnosové prognózy pro kukuřici, která byla ohrožena suchým jarem a začátkem léta. Prognózy výnosů jsou nad 5letým průměrem jak pro ozimy, tak pro kukuřici na zrno.
CZ
Červenec byl sušší než obvykle. Vytrvalé srážky, vyskytující se od poslední dekády července, prodloužily sklizňové operace, přičemž první zprávy naznačovaly průměrné výnosy. Během prvních dvou červencových dekád pokračoval srážkový deficit, který v kombinaci s horkými teplotami v polovině července nebyl příznivý pro akumulaci biomasy letních plodin. Následné vlhčí podmínky umožnily kukuřici na zrno začít s obnovováním akumulace biomasy. I přes určité zlepšení však zůstává biomasa kukuřice na zrno stále podprůměrná. Prognózy výnosů kukuřice na zrno byla revidována pod 5letý průměr.
CH
DE
V první polovině července byla pozorovaná kombinace vysokých teplot a malých srážek. Zbývající část zájmového období charakterizovaly vydatné denní srážky, zejména na západě a jihu Německa. Sklizeň ozimého ječmene byla dokončena přibližně před 20. červencem. Sklizeň dalších ozimých a jarních plodin musela být v mnoha regionech (např. v Hesensku a Bavorsku) na více než 2 týdny přerušena. Předpokládá se ztráta výnosů a snížení kvality zrna. Na začátku srpna, kdy se vyskytlo několik dní bez deště, mohla sklizeň pokračovat. Celkové dopady na výnos a konečnou kvalitu obilí zůstávají v celé zemi nejisté. Prognózy výnosů u většiny ozimých plodin zůstaly zatím nezměněny nebo mírně sníženy. Vývoj letních plodin, které v předchozích týdnech trpěly nedostatečnými nebo chybějícími srážkami, nyní těžil z vlhkých a mírných podmínek. Prognózy výnosu cukrovky a slunečnice byly mírně upraveny směrem nahoru.
DK
Během zájmového období byly hlášeny téměř nepřetržité srážky (celkem o 100 % více než je průměr) a nejvyšší zaznamenané hodnoty. Denní teploty byly až na pár teplejších dnů v první polovině července podprůměrné. Radiace byla mírně negativní. Jarní ječmeny i ozimé pšenice dosáhly zralosti na začátku srpna, zatímco brambory a cukrová řepa jsou v souladu s průměrem ve fázi tvorby výnosu. Mimořádně vlhké podmínky komplikují sklizeň a mohly by vést ke zvýšení výskytu chorob u brambor a cukrové řepy. Zatím se však neočekávají žádné zásadní dopady na konečné výnosy. Prognózy výnosů pro ozimé i letní plodiny jsou zachovány, s výjimkou ozimého ječmene, který byl mírně snížen.
FR
Severní části země zaznamenaly bohaté srážky (po dobu delší než 10 dní napadlo v Hauts-de-France a Grand-Est více než 5 mm srážek). Teploty v celé zemi byly mírně podprůměrné, pouze 2 dny na začátku července se maximální teploty pohybovaly nad 30 °C. Globální radiace odpovídala dlouhodobému průměru. Kukuřice na zrno buď dosáhla, nebo se chystá dosáhnout fáze květu. Sklizeň ozimého ječmene byla v druhé polovině července dokončena. Zprávy naznačují celkově nadprůměrný výnos a dobrou kvalitu, s výjimkou jižních oblastí, kde přetrvávající suché podmínky, které výrazně ovlivnily prognózu. Naopak zprávy ze sklizených polí s jarním ječmenem potvrzují v důsledku nepříznivých podmínek v rané fázi vegetačního období neuspokojivé výnosy (i když nad 5letým průměrem). Probíhající sklizeň ozimé pšenice čelí výzvám kvůli deštivým podmínkám v severozápadních oblastech, zejména v Normandii, Bretani a Hauts-de-France. I když se nepředpokládá významná ztráta zrna, očekává se, že kvalita zrna bude negativně ovlivněna. Prognózy výnosů ozimých plodin a jarního ječmene zůstávají nezměněny, zatímco prognózy výnosů pro letní plodiny byly revidovány směrem nahoru.
HU
Po většinu července bylo výrazně tepleji než obvykle. Teploty stoupaly až k 38°C. Od 25. července až do poloviny srpna dominovaly podprůměrné teploty. Během zájmového období byl zaznamenán vytrvalý a v čase dobře rozložený déšť. V regionech Észak-Alföld a Dél-Alföld byly srážky blízké normálu, zatímco v regionech Észak-Magyarország a zejména v regionech Dunántúl srážky překračovaly průměr. Podél rakouských hranic srážkový přebytek dosáhl 100-150 mm. Hojné srážky vedly ke zpoždění sklizně ozimých plodin a lokálně také ke ztrátám na výnosech, zejména v západním Maďarsku. V důsledku toho byly prognózy výnosů ozimého ječmene a řepky mírně upraveny směrem dolů. Kvalita zrna obilovin je letos nižší než obvykle. Na jihovýchodě, kde byly podmínky půdní vlhkosti stále podprůměrné, mohly vlny veder z poloviny července způsobit problémy s opylováním kukuřice na zrno. Jinde mají letní plodiny vysokou akumulaci biomasy, i když se zvýšeným tlakem škůdců v důsledku teplých a vlhkých podmínek. Celkové prognózy výnosů letních plodin jsou slibné, prognózy výnosů u slunečnice a kukuřice na zrno byly zvýšené.
HR
Během zájmového období bylo celkově mírně teplejší než obvykle. Druhá červencová dekáda byla obzvlášť horká s denními maximálními teplotami až 39°C. Déšť byl vydatný a srážkové úhrny překračovaly během července normální úroveň. Škody způsobené silným krupobitím a bouřkami byly hlášeny na zhruba 10 000 ha zemědělské půdy již v červenci. Začátkem srpna se během 4 až 5 dnů vyskytly přívalové a ničivé deště s úhrny v rozmezí 100 až 250 mm, které tvrdě zasáhly západní Chorvatsko a způsobily silné záplavy. Úhrny srážek dosáhly v západním Chorvatsku 150 až 300 mm a ve východním Chorvatsku 100 až 150 mm. Prognóza výnosů pro všechny plodiny, ale zejména pro ozimy, byla snížena. Vývoj plodin a akumulace biomasy zbývajících letních plodin jsou odhadnuty jako adekvátní. Vliv záplav na sklízené plochy a tím i výnos, stejně jako zvýšený tlak škůdců, nelze v současné fázi kvantitativně posoudit. Pro oblasti nepostižené záplavou jsou zachovány předchozí prognózy výnosů letních plodin.
IT
Počasí v Itálii charakterizovala dlouhotrvající vlna veder, a to od 5. do 25. července. V tomto období se průměrné denní teploty pohybovaly 4 až 6 °C nad dlouhodobým průměrem. Maximální teploty pravidelně překračovaly 35 °C, zejména na jihu. Teplotní trend se změnil od konce července do poloviny srpna, kdy denní teploty klesly pod dlouhodobý průměr. Zájmové období bylo také poznamenáno více než 500 epizodami krupobití, které se vyskytly v poslední dekádě července v severních oblastech země. Navzdory prodloužené vlně veder modely naznačují nízký výskyt sterility vyvolané teplem u letních plodin, tzn., že by nemělo mít významný vliv na konečnou produkci. Letní plodiny (zejména kukuřice zasetá po sklizni ozimých obilovin) však byly negativně ovlivněny častými a silnými krupobitími, což vedlo ke zhoršení prognózy výnosů. Prognózy výnosů pro letní plodiny jsou revidovány směrem dolů.
LT
Teploty zůstaly po většinu zájmového období blízko nebo pod průměrem, s výjimkou několika dnů v polovině července a začátku srpna, kdy byly průměrné teploty nad sezónními hodnotami. Byly zaznamenány pravidelné srážky, přičemž významné (> 5 mm) denní srážky napadly během posledního červencového týdne a začátku srpna. Jarní ječmen dosáhl zralosti v souladu s průměrným termínem, zatímco ozimá pšenice a řepka dosáhly zralosti mírně před normálními termíny (cca o 5 dní). Začala sklizeň. Prognózy výnosů se drží pod 5letým průměrem kvůli suchému a teplému jaru, které snížilo výnosový potenciál ozimů a pravděpodobně i kukuřice na zrno.
MD
ME
NL
Zájmové období bylo poznamenáno častými a vydatnými dešti, zejména v posledním červencovém a prvním srpnovém týdnu. Zatímco ozimý ječmen byl většinou sklizen před koncem července, sklizeň ozimé pšenice byla zpožděna anebo probíhala za obtížných (mokrých) podmínek, což vedlo ke ztrátám na poli (polehlé porosty) a ke snížení kvality zrna. Letní plodiny těžily z obnovené úrovně půdní vlhkosti. Byly také obnoveny hladiny podzemní a povrchové vody a byla zrušena omezení používání vody pro zavlažování. Na druhou stranu vlhké a chladné počasí také podpořilo přemnožení škůdců a chorob, se kterými je nyní třeba se vypořádat. Prognóza výnosu pšenice byla revidována mírně dolů. Prognóza pro kukuřici na zrno byla revidována mírně nahoru, pro ostatní plodiny byla zachována.
PL
Sklizeň ozimů od poslední dekády července značně zpožďují vytrvalé deště. Příliš vlhké podmínky měly negativní dopad na kvalitu zrna. Méně srážek na konci zájmového období umožnilo zemědělcům obnovit polní práce, což vedlo na jihu země k dokončení sklizně. Jinde sklizeň stále pokračuje. První dvě červencové dekády byly suché a teplé. Po té následovaly mírné teploty a nadprůměrné srážky, které obecně zlepšily podmínky pro letní plodiny. V oblastech s obnovenou zásobou půdní vláhy se začaly letní plodiny vzpamatovávat. Ve středním Polsku však zůstávají prognózy výnosů kukuřice na zrno podprůměrná, protože deficit vody před a během květu kukuřice na zrno již způsobil nevratné snížení výnosových potenciálů. Na rozdíl od toho má cukrová řepa stále potenciál zotavit se z období sucha. U brambor byly suché podmínky často zmírňovány zavlažováním. Na jihu jsou podmínky pro letní plodiny obecně dobré, s akumulací biomasy kolem nebo nad průměrem. Prognóza pro kukuřici na zrno je o něco nižší než minule, zatímco prognózy výnosů cukrové řepy a brambor zůstávají blízko pětiletému průměru.
RO
V průběhu zájmového období byla v západním Rumunsku zaznamenána mírná pozitivní teplotní anomálie. Východní a jihovýchodní regiony byly v průměru o 1 °C až 2 °C teplejší než obvykle. Teploty kolísaly od extrémně teplých po mnohem chladnějších. Maximální teploty dosahovaly 36 až 41 °C. Srážky byly v západním a středním Rumunsku časté a hojné. V severovýchodních a jihovýchodních oblastech však pokračoval dlouhotrvající srážkový deficit, který v kombinaci s mimořádně vysokými teplotami vedl ke vzniku sucha. Podmínky byly pro sklizeň příznivé. Sklizeň probíhala dobře i v západních a středních oblastech. Prognózy výnosů ozimých plodin se blíží historickému trendu (tj. nad 5letým průměrem). Letní plodiny jsou v západních oblastech, kde je obsah půdní vlhkosti průměrný, v dobré kondici. Zásobování vodou je však problémem většiny východního Rumunska. Sucho zde má negativní dopad na akumulaci biomasy. Extrémně vysoké teploty během kvetení situaci ještě zhoršily. Na národní úrovni byly prognózy výnosů kukuřice na zrno a slunečnice sníženy pod pětiletý průměr.
RS
SK
Červenec byl sušší než obvykle, což bylo příznivé pro dozrávání a sklizeň ozimých plodin. Vytrvalé srážky, vyskytující se od poslední dekády července, prodloužily sklizňové operace, přičemž první zprávy naznačovaly nadprůměrné výnosy. Během prvních dvou červencových dekád pokračoval srážkový deficit, který v kombinaci s horkými teplotami v polovině července nebyl příznivý pro akumulaci biomasy letních plodin. Následné vlhčí podmínky umožnily kukuřici na zrno začít s obnovováním akumulace biomasy a zachovat výnosovou prognózu. Prognózy výnosů kukuřice na zrno jsou udržovány na 5letém průměru.
SI
Během zájmového období bylo mírně chladněji. Druhá červencová dekáda byla obzvlášť horká s denními maximálními teplotami až 39°C. Déšť byl vydatný a srážkové úhrny překračovaly během července normální úroveň. Škody způsobené silným krupobitím a bouřkami byly hlášeny na zhruba 10 000 ha zemědělské půdy již v červenci. Začátkem srpna se během 4 až 5 dnů vyskytly přívalové a ničivé deště s úhrny v rozmezí 100 až 250 mm, které tvrdě zasáhly Slovinsko a způsobily silné záplavy. Úhrny srážek dosáhly 240 až 510 mm. Zemědělská půda utrpěla vážné škody (záplavy, ničení, kontaminace), což ovlivnilo ornou půdu, pastviny, produkci krmiv, zahradnictví a infrastrukturu farem. Prognóza výnosů pro všechny plodiny, ale zejména pro ozimy, byla snížena. Vývoj plodin a akumulace biomasy zbývajících letních plodin jsou odhadnuty jako adekvátní. Vliv záplav na sklízené plochy a tím i výnos, stejně jako zvýšený tlak škůdců, nelze v současné fázi kvantitativně posoudit. Pro oblasti nepostižené záplavou jsou zachovány předchozí prognózy výnosů letních plodin.
UA
Ve východních a severních oblastech země byly zaznamenány značné a pravidelné srážky. Na jihu (oblast Odeska) překročily srážky průměr o 25 % až 40 %. Teploty a úrovně radiace byly v souladu s dlouhodobým průměrem. Nebyly zaznamenány žádné významné vlny veder. Kukuřici na zrno prospívaly relativně vlhké podmínky, které udržovaly půdní vlhkost na odpovídající úrovni. V Oděské oblasti, kde měl červnový deficit dešťů negativní vliv na akumulaci biomasy, byla vlhkost půdy obnovena na normální úroveň. Prognóza výnosu kukuřice na zrno byla revidována směrem nahoru. I přes pravidelné srážky probíhala sklizeň ozimé pšenice dobře. Prognózy výnosů jsou v souladu s dřívějšími prognózami.
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
26. 9. 2023
Nominace na Cenu českého internetu - Křišťálová lupa
Portál Intersucho.cz byl nominován do Křišťálové lupy za rok 2023 v sekci Nástroje a služby.
Podpořte nás svým hlasem ZDE, děkujeme. -
8. 9. 2023
Miroslav Trnka hostem Lucie Výborné, CRo
Bioklimatolog Miroslav Trnka upozorňuje, že se zvyšuje extremita horkých vln, epizody sucha střídají povodně. Dobrá zpráva ale podle něj je, že začínáme v Česku změnu klimatu vnímat jako problém. „Snažíme se preferovat i ty politické strany, které si to dávají do programu. To je veliký posun. Velký posun vidíme i v naší evropské komunitě. Od složitých debat se dostáváme ke skutkům,“ konstatuje Miroslav Trnka. Jak můžeme změnit své chování k větší šetrnosti?
Rozhovor pro irozhlas.cz k přečtení a poslechnutí ZDE.