Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2019 do 22.07.2019

 

Po neobvykle chladném květnu zasáhly v červnu území Evropy intenzivní vlny veder doprovázené nadprůměrnými teplotami. Rekordně vysoké teploty byly naměřeny během vlny horka hlavně na konci června. Počátkem července teploty výrazně poklesly. Následovalo období chladnějšího počasí, které vykazovalo převážně negativní teplotní anomálie. Zájmové období bylo na mnoha územích provázeno deficitem srážek (např. Francie, Německo, Polsko, Itálie, Česká republika, Rakousko, Slovensko, … ). Ve Francii, Belgii a Nizozemí byla na některých místech dokonce zavedena opatření k omezení užívání vody (např. zákaz závlah). Vysoké červnové teploty se na mnohých místech časově shodovaly s vývojovou fází plněním zrna obilovin. Zrychlený vývoj, tedy zkrácení doby plnění zrna v důsledku vysokých teplot, v kombinaci s omezeným přísunem vody má za následek nižší hmotnost zrna a snížení celkové prognózy výnosu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 23. 8. 2019

  Ocenění Intersucha od Ministerstva zemědělství

  Cenu ministra zemědělství za druhý nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje získal tým projektu Intersucho (certifikovaná metodika „Využití předpovědi půdní vlhkosti a intenzity sucha pro lepší rozhodování v rostlinné výrobě“, autor: prof. M. Trnka a kol.). Cenu převzal na výstavě Země Živitelka v  Českých Budějovicích prof. Zdeněk Žalud.

  Více k přečtení na webu MZe ZDE
  Fotografie z předání ZDE
  Oceněná metodika k přečtení ZDE

 • 16. 8. 2019

  Stav půdního sucha v České republice

  Česko je méně suché než před měsícem, déšť nasytil vrchní vrstvu půdy. Jak je to však se suchem v hlubších vrstvách a jaký je stav podzemních vod vysvětluje klimatolog Pavel Zahradníček.
  Reportáž pro Studio ČT24 ke zhlédnutí ZDE (stopáž 15:14).