Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01. 05. 2019 do 10. 06. 2019

 

Povětrnostní podmínky během zájmového období byly pro plodiny příznivé. V průběhu zájmového období bylo množství napadených srážek průměrné až nadprůměrné. Po suchém dubnu přinesl květen velmi potřebné četné srážky, které doplnily chybějící obsah vody v půdě a zmírnily tak sucho. Květen byl také podstatně chladnější než obvykle. Během první poloviny května byly teploty podprůměrné (dokonce se vyskytly i noční mrazy). Pak oscilovaly kolem dlouhodobého průměru k první vlně horka na začátku června, která končila lokálními bouřkami. V důsledku chladnějších květnových teplot mnohé země hlásily zpomalení vývoje a růstu plodin a také zvýšený tlak škůdců a chorob. Zimní obilniny jsou však ve vývoji stále mírně napřed a obecně se dobře zotavily ze suchých podmínek.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 22. 6. 2019

  Přednáška pro komunální politiky Olomoucka

  Vegetační období v Česku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech podle vědců prodlouží až o měsíc. Dřívější nástup jara výrazně zvýší riziko letního sucha i poškození úrody zemědělských plodin jarními mrazíky. Na konferenci Klimatická změna a jak na ni můžeme reagovat z pohledu komunálního politika vystoupil profesor Zdeněk Žalud.

   

  Celý článek k přečtení ZDE

 • 19. 6. 2019

  Hostem Fokusu Václava Moravce na ČT24 byl Miroslav Trnka

  Jak se bude měnit klima v České republice, jak hospodaříme s vodou, jak je to se závlahovými systémy a jaké jsou dopady sucha? Nejen o tomto mluvil bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Fokus Václava Moravce dne 18. 6. 2019 na téma Farmáři.

  Pořad ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 1:14)