Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2020 do 20.07.2020

 

Od začátku června panovalo nestabilní počasí charakteristické hojnými nadprůměrnými srážkovými úhrny. Srážky byly nerovnoměrně rozloženy. Většina srážek spadla v průběhu června. V druhé červencové dekádě byly na některých místech pozorovány velmi intenzivní srážky, mnohdy ve formě bouřek, někdy s krupobitím a silným větrem, které mohly vést k lokálním záplavám, poškození plodin, zpozdily začátek sklizně a pravděpodobně snížily kvalitu zrna. Tyto deště částečně nebo úplně doplnily půdní vlhkost, která se nyní téměř ve všech zemích dostala na uspokojivou úroveň, což prospělo hlavně letním plodinám. Akumulace biomasy se začala po jarním suchu, které brzdilo počáteční fáze růstu, obnovovat. To se odráží v prognóze výnosu u kukuřice, cukrové řepy a brambor. Převládající mírné povětrnostní podmínky (dostatečný přísun vody a mírné teploty) byly obecně příznivé i pro pšenici ozimou, prodloužily fázi plnění zrna a zmírnily další ztráty výnosů. Negativní dopad sucha je však stále na mnoha polích patrný.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 7. 2020
pro
IT
Itálie
Období od 1. do 20. června bylo obecně vlhké. V severních oblastech napadlo více než 130 mm srážek. Teploty byly mírnější než obvykle. Od 20. června se teploty prudce zvýšily. Jejich maxima několik dní přesáhly 32°C. Na začátku července se teploty vrátily na sezónní hodnoty a opět převládaly suché podmínky. Zimní plodiny byly sklizeny. Stav letních plodin se výrazně zlepšil. Příliš vlhké podmínky v severozápadních regionech zpozdily sklizeň zimních plodin a pravděpodobně snížily kvalitu zrna. Kukuřice, v pokročilých stádiích, profitovala ze sledu mokrého a horkého počasí a nyní je mezi fázemi metání a kvetení, s optimální akumulací biomasy (např. Lombardia). V severovýchodních regionech (např. Nord-Est) těžily zimní plodiny z červnového deště. Očekávané ztráty výnosů v důsledku sucha byly zmírněny ve Veneto a Friuli Venezia Giulia. Růst letních plodin, který byl původně negativně ovlivněn suchem, se zrychlil. Akumulace biomasy (např. Udine) je nyní nadprůměrná. V důsledku kombinace pozdních jarních výsevů a mírných červnových teplot se vývoj sóji a kukuřice ve východní Emilii Romagna, Veneto a v některých částech Friuli Venezia Giulia zpomalil. Sezóna zimních plodin skončila ve střední Itálii příznivě, zatímco slunečnice koncem června, s porostem v dobré kondici (např. Perugia), vstoupila do stadia plnění zrna. V jižních oblastech začátkem června skončila sezóna zimních plodin.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 25. 11. 2020

  Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

  Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
  Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.