Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
UA
Ukrajina
Dubnové počasí bylo obzvláště suché, kdy jen v několika oblastech (Kyyivska a Vinnytska) napadlo značné množství srážek, zatímco zbytek země neobdržel více než 50% obvyklých srážek. Na začátku května se podmínky změnily a od té doby byly pozorovány značné srážkové úhrny ve všech oblastech kromě Odes'ky, které zůstaly vystaveny mimořádnému suchu. Při posuzování zájmového období jako celku byly teploty blízko sezónnímu průměru. Denní amplitudy však byly velké a bylo hlášeno několik mrazových nočních událostí. Pšenice ozimá byla ovlivněna suchem a prognóza výnosu byla revidována směrem dolů, protože hlavní produkční regiony (kromě Vinnytsky) čelily nedostatku vody. Ječmen v hlavních produkčních oblastech (Odes'ka a Mykolayivs'ka) byl také ovlivněn deficitem vody a prognóza výnosu je nyní pod trendem. Vývoj jarního ječmene byl omezen nízkou vlhkostí půdy, zpožděn studenými teplotami a místně zasažen nočním mrazem. Zatímco výsev letních plodin byl také narušen suchem a studenými (půdními) teplotami, srážky pozorované od začátku května spolu s teplejšími teplotami konečně umožnily ukončení výsevu a zajistily odpovídající podmínky pro vzcházení.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 11. 5. 2021

  Sucho je na 12 procentech území Česka, mají však přijít srážky

  Některý z pěti stupňů sucha je momentálně na 12 procentech území České republiky, což je o 10 procent víc než před týdnem.
  "V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května," uvedli vědci na portále Intersucho.
  Článek vycházející z informací, které jsou uveřejněny na portálu intersucho.cz, vyšel na ČTK, ekolist.cz, agris.cz, eurozpravy.cz a enviweb.cz.

   

 • 26. 4. 2021

  Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24

  V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)