Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
IT
Itálie
V Itálii byly v prvních 15 srpnových dnech zaznamenány nepříznivé povětrnostní podmínky v důsledku veder, které vyvrcholily kolem 15. srpna s teplotami vysoko nad 35°C ve většině centrálních a severních oblastí. Od té doby se teploty posunuly na téměř sezónní hodnoty, ale srážek je stále málo. V provinciích sousedících s Benátskem a Emilia-Romagnou (např. Ferrara) byl konec srpna ve znamení lokálních bouří a krupobití. Srážky byly nedostatečné a na kompenzaci dlouhého sucha přišly příliš pozdě. Navíc způsobovaly škody na dozrávajících plodinách, které byly ještě na poli. Prvních 10 zářijových dní zůstalo v severozápadních oblastech (např. V Lombardii), v celém Po valley a v Toscaně a Laziu bez srážek. Sklizeň kukuřice začala kvůli tropickému letnímu počasí ve většině severních oblastí o něco dříve než obvykle. Vytrvalé suché počasí dále snížilo výnosové potenciály kukuřice a sóji, zejména pokud nebyly zavlažovány. Konkrétně silážní kukuřice - která je obvykle méně zavlažovaná - trpěla nepříznivými dlouhodobými suchými podmínkami mnohem více než jiné plodiny. Slunečnice dosáhly zralosti v polovině srpna. Prognóza výnosu zůstává stejná.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).