Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.07.2021 do 23.08.2021

 

Zájmové období charakterizovalo nestabilní počasí s častými přeháňkami s vysokou prostorovou variabilitou, které byly lokálně spojeny se silným větrem, bouřkami a krupobitím. Červenec byl teplejší než obvykle (pozitivní teplotní anomálie se pohybovala v rozmezí 1 až 4°C nad dlouhodobým průměrem), což v mnohých zemích zkrátilo období plnění zrna. Naopak začátek srpna byl chladnější a deštivější než obvykle. Deštivé počasí nebylo příznivé pro sklizeň ozimých obilovin, bránilo práci zemědělců a zhoršovalo kvalitu zrna. Tyto podmínky však byly optimální pro vývoj letních plodin a akumulace biomasy, s výjimkou zemí, které zasáhla vlna horka a kde se projevil teplotní stres spojený s dlouhotrvajícím deficitem srážek (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Chorvatsko). Teploty zaznamenané převážně v těchto zemích byly nadprůměrné, a to navíc s výskytem veder kolem prvního a posledního červencového týdne, kdy bylo naměřeno 38 až 40°C (v Bulharsku dokonce 42°C).

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 8. 2021
pro
PL
Polsko
Červenec byl teplejší než obvykle (teplotní anomálie 1 až 3 ° C nad dlouhodobým průměrem), zatímco začátek srpna byl chladnější než obvykle. Během zájmového období byly kumulativní srážky na východě země výrazně nad průměrem, na severozápadě země (Zachodnio-Pomorskie, Pomorskie a Wielkopolskie) naopak pod průměrem - byly zde pozorovány dlouhodobé deficity půdní vlhkosti. Konec července byl suchý. Během první srpnové dekády byly naopak zaznamenány vlhčí podmínky než obvykle. Vytrvalé deště ztěžovaly sklizeň ozimých plodin a negativně ovlivnily kvalitu zrna. Letní plodiny těžily z vyšších teplot a adekvátních podmínek půdní vlhkosti (kromě severozápadních oblastí). Akumulace biomasy je nyní většinou průměrná nebo nadprůměrná. Teplé a vlhké počasí však zvyšuje riziko šíření a rozvoje houbových chorob. Prognózy výnosu kukuřice na zrno, cukrové řepy a jarního ječmene se zlepšily, zatímco prognózy pro pšenici ozimou a brambory zůstávají blízko pětiletému průměru. Prognóza výnosu řepky byla po počátečních zprávách o sklizni revidována směrem vzhůru.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 3. 8. 2022

  Riziko požáru jsme viděli týden dopředu, častější je ale jinde, říká expert

  Riziko požárů v Česku roste s tím, jak kvůli klimatické změně přibývá dní s vhodným požárním počasím. „Neznamená to ale, že lesy kvůli většímu množství těchto dní hořet musí a nedá se s tím nic dělat,“ řekl Miroslav Trnka Seznam Zprávám.
  Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

 • 26. 7. 2022

  Sucho a jeho vliv na požáry

  Markéta Poděbradská z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR komentuje současný stav sucha v zasaženém území požárem ve Hřensku a jaký je výhled do budoucna co se týče sucha?
  Celý rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE