Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 8.7. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 1.7. do nedele 8.7. ráno)

 

Mapa intenzity sucha vyjadruje porovnanie aktuálneho nasýtenia pôdy s rovnakým obdobím za posledných 50 rokov a hodnotí mimoriadnosť vzniknutej situácie.

Miera INTENZITY SUCHA v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 - 2010) dosahuje úroveň výrazného sucha lokálne na strednom a severozápadnom Slovensku. Približne 60 % územia je v tejto vrstve bez rizika sucha. V hlbšej vrstve je situácia stále vážna. Extrémne sucho je v okolí Martina, Žiliny až po Kysuce a smerom na juhozápad až po Stredné Považie. Na krajnom východe je extrémne sucho v oblasti Sniny. Extrémne sucho pokrýva približne 3 % plochy. V celom pôdnom profile stále pozorujeme extrémne sucho na severozápade, Turci, krajnom východe a lokálne aj na Horehroní. Výrazné až výnimočné sucho je na veľkej časti Považia. Priaznivá situácia je v južnej časti Záhoria, na Podunajsku, miestami na Orave a Liptove a v západnej časti východného Slovenska. Extrémne sucho zasahuje 1 % celkovej plochy a bez rizika sucha je 40 % územia.

Viac informácií

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 30. 4. 2024

    Klimatolog Pavel Zahradníček hostem podcastu

    Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech?
    Podcast s Pavlem Zahradníčkem pro Rádio 1 je k poslechnutí ZDE.

  • 29. 4. 2024

    Ohrožovat nás na jihu Moravy bude sucho, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud

    Nebývale brzy se v letošním roce začalo na jihu Moravy ozývat jaro. Mandloňový sad v Hustopečích na Břeclavsku dokonce vykvetl již začátkem března. Mnozí hovoří o posunu sezóny až o měsíc dopředu. „Další roky budeme mít velmi teplé, možná ještě teplejší než extrémní loňský rok, který byl vůbec nejteplejším od doby, kdy měříme teploměrem,“ říká v rozhovoru pro Deník bioklimatolog Zdeněk Žalud.

    Jak by z hlediska počasí měl ideální duben vypadat?

    Rozhovor pro denik.cz k dispozici ZDE.