Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 10. 07. 2022 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 03. 07. 2022 do neděle 10. 07. 2022 ráno)


DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY se minulý týden snížil především v oblastech se silnými srážkami a mírně zlepši i na Moravě. V povrchové vrstvě (0–40 cm) se deficit vyskytuje místy na Moravě a v západních Čechách. V pásu od jižních Čech, Vysočinu až severní Čechy je sledován stav s kladnou odchylkou.
Stav půdní vláhy v hlubší vrstvě (40–100 cm) se s výjimkou podél toku Vltava nezměnil a nadále se nacházíme v deficitu mezi 5 a 40 mm.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ na většině území republiky převažuje stav podnormální vodnosti. Vyjma povodí Vltavy, kde je stav normální vodnosti,místy nadnormální - v jižních Čechách.
V celém profilu do 1 m se k 10. 07. vyskytuje deficit na cca 51 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe. Na 18 % území je záporná odchylka o více jak 20 mm, na více jak 1 % je záporná odchylka o více jak 40 mm.

 

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

10. července 2022 / 27. týden

předchozí další stáhnout zavřít