Předpověď intenzity sucha

Předpověď nasycení půdy

Dlouhodobá předpověď


Předpověď

V následujícím období (od 6.5.2024) budeme nejdříve pod vlivem frontální rozhraní, které přinese změnu charakteru počasí. Poté budeme pod vlivem tlakové výše nad Britskými ostrovy, což bude znamenat proudění hlavně od severu. Srážky se budou vyskytovat převážně od pondělí do středy, a to formou přeháněk či dokonce bouřek. Poté by se měly další srážky objevovat až v dalším týdnu. Bude hodně záležet, kde se objeví bouřky, ale pro dalších 10 dnů se čekají celkové úhrny okolo 30-70 mm. V pondělí bude ještě teplo, ale poté se ochladí. Hlavně v úterý a ve středu budou maxima do 15°C. Poté se mírně oteplí a denní teploty se budou pohybovat mezi 15-20°C. Noční teploty začnou klesat pod 10°C od čtvrtečního dne. V pátek ráno a počátkem příštího týdne není vyloučeno, že klesnou minima i pod 5°C a mohou se objevit přízemní mrazíky. Díky očekávaným srážkám v první polovině dne dojde na velké části území k zvýšení půdní vlhkosti a půdní sucho výrazně ustoupí. Na druhou stranu se bude jednat často o přeháňky, takže nebude situace stejná po celé republice. V druhé polovině týdne začne zase půda mírně vysychat a na polovině republiky může být sucho. Hlavní změny budou probíhat ve svrchní vrstvě do 40 cm. V hlubších vrstvách bude vesměs pokračovat setrvalý strav.
Střednědobý výhled do 22. května předpokládá, že teploty vzduchu budou po celou dobu spíše průměrné s oscilací na obě strany.
Navazující dlouhodobý výhled až do 17. června předpokládá, že konec května bude teplotně nadprůměrný a první polovina června průměrná.
V tomto týdnu k nám začne proudit vzduch od severu a severovýchodu, což přinese mírné ochlazení. Ve čtvrtek a v pátek není vyloučeno, že budou teploty v noci a ráno klesat pod 5°C a mohou se tedy objevit i přízemní mrazíky. V první polovině týdne naopak bude pršet, takže by mělo dojít ke zmírnění půdního sucha.

Mapa prognózy na 2 měsíce
Mapa prognózy na 6 měsíců

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.


Portál předpovědi sucha vznikl s podporou projektu NAZV QJ1610072 „Systém pro monitoring a předpověď dopadů zemědělského sucha“.